Kapitola6
Změny osobnostních vlastností nemocného
Prožívání nemoci je ovlivněno premorbidní osobností – viz kapitola Autoplastický obraz nemoci.
V průběhu nemoci se mohou projevit některé zvláštní rysy osobnosti, mění se některé vlastnosti, některé vlastnosti vystupují do popředí. Změněné vlastnosti zpětně ovlivňují to, jak nemocný onemocnění prožívá.
Oslabením nervové soustavy vlivem nemoci vzniká u nemocného přecitlivělost. Může to být způsobeno chronickou bolestí, strachem z vyšetření nebo zákroků, nevyspáním. Přecitlivělost se projevuje jako nesnášenlivost některých podnětů (světla, hluku). V komunikaci je někdy příčinou zvýšené vnímavosti. Nemocný sleduje mimické výrazy obličeje, každé nepatrné gesto, tón hlasu, intonaci.
Výraznou osobnostní vlastností se někdy stává egocentrismus, vlastnost spojená se soustředěním na sebe, své problémy. Důvodem bývá nejistota, strach z neznámé situace, frustrační situace spojená s řadou neuspokojených potřeb. Nemocný na nemoc jako náročnou životní situaci reaguje obrannou reakcí – egocentrismem (viz kapitola Nemoc jako náročná životní situace).
Zvláštním rysem osobnosti, který se někdy projeví v souvislosti s nemocí, je sugestibilita, zvýšená vnímavost přijímat nekritické informace z okolí. Často je posílena submisivitou.
Podezřívavost jako osobnostní vlastnost se spojuje se vztahovačností. Nemocný podezírá zdravotníky, že se nezabývají jeho chorobou dostatečně intenzivně. Vše si bere osobně, jinak chápe sdělené informace, překrucuje jejich význam. Často přechází do protiútoku.
Někdy se v průběhu nemoci objeví adaptační potíže v souvislosti s novou situací nebo s neznámým prostředím. Výrazné potíže se objevují u starých lidí. Jsou nejistí, neklidní, zmatení, špatně se orientují.
V oblasti motivačních vlastností dochází pod vlivem nemoci k omezení potřeb a zájmů (pozornost je namířena na vlastní tělesné funkce a potíže, na příznaky choroby), zužuje se množství cílů.
Můžeme sledovat i změny v oblasti výkonových vlastností. Nemocný v souvislosti s nemocí získává řadu nových vědomostí, učí se nové dovednosti, mění se jeho návyky. Bývá nucen ke změně svých zlozvyků. Některá onemocnění jsou spojena se snížením mentálních schopností, jako je ztráta paměťových funkcí, zpomalení myšlení, např. u Alzheimerovy choroby.
Nemoc s sebou přináší často i změnu společenské role, role nemocného bývá spojena s podřízeností a závislostí na ostatních. Mění se hodnotová orientace. Často věci do té doby významné se ukazují jako nepodstatné a nemocný člověk přehodnotí své priority i pro další životní období. [4][5][14]
Poznámka
Příkladem změněné osobnosti může být klient, který po absolvování vyšetření, dlouhého čekání u lékaře, stanovení diagnózy a léčby přichází do lékárny. Má různé představy, ale i pochybnosti o účinnosti léčby. To se odráží rovněž na jeho chování. Může mít plno otázek. S odpověďmi farmaceutického asistenta není spokojen. Vzhledem k jeho přecitlivělosti, ale i egoismu, který se dostává do popředí, bývá jeho chování nepříjemné. Je stále nespokojený.