Kapitola2
Předoperační ošetřovatelská péče
Předoperační období zahrnuje péči o pacienta od momentu rozhodnutí se k operačnímu výkonu a končí předáním pacienta na operační sál. Cílem předoperační přípravy je vytvoření takových podmínek, které zajistí nejpříznivější zvládnutí operační zátěže a pooperační zotavení bez komplikací vč. IMCHV. Podílí se na ní celý multidisciplinární tým (sestry a lékaři z různých oborů). Předoperační období je velmi variabilní, ovlivněné příčinou vedoucí k operačnímu zákroku a celkovým stavem pacienta. Předoperační péči lze rozdělit podle několika kritérií:
- Obecná péče je společná pro všechny operační výkony, speciální péče je přizpůsobena konkrétnímu onemocnění a operačnímu výkonu.
- Tělesná, psychická a farmakologická příprava.
- Celková péče vztahující se k celému jedinci a místní, vztahující se k místu operačního zákroku.
- Dlouhodobá, krátkodobá a bezprostřední dle časového hlediska.
Délka předoperačního období závisí na typu operačního výkonu, u plánované operace může trvat dny, u urgentní (akutní) operace jsou provedeny nezbytné úkony během několika minut. V předoperačním období je třeba uspokojovat všechny potřeby pacienta, naplnit potřebu být informován, edukován (týká se pacienta i jeho rodiny), s cílem snížit strach a zmírnit úzkost, kterou pacient před operací pociťuje. Fyzická příprava je zaměřena na stabilizaci celkového zdravotního stavu, eliminaci rizik z přidružených chorob a jiných komplikací spojených s anestezií a operačním výkonem.[1, 2, 3, 5]