2.1
Osoba pacienta
Pod pojmem osoba pacienta si představíme jednak faktory, které nelze ovlivnit, ale při správném hodnocení výsledku je třeba vzít je v úvahu, jednak faktory, které jsou ve většině případů ovlivnitelné a jejichž účinek na laboratorní vyšetření lze eliminovat.
2.1.1
Faktory neovlivnitelné
2.1.1.1
Pohlaví
Výsledek většiny laboratorních testů na pohlaví nezávisí, přesto však najdeme metody, u nichž se referenční rozmezí u žen a mužů liší; tento rozdíl je zapotřebí znát pro správné hodnocení výsledku. Příčinou může být např. vliv pohlavních hormonů (HDL-cholesterol) nebo odlišná svalová hmota (kreatinin, kreatinkináza). Snad nejznámějším příkladem jsou parametry červeného krevního obrazu. Následující obrázek ukazuje odlišné referenční meze některých biochemických metod u mužů a žen.
+

Rozdíl referenčních hodnot podle pohlaví (za základ zvoleny hodnoty u žen)
2.1.1.2
Věk
Změny laboratorních hodnot v dětském věku a u seniorů jsou podrobněji uvedeny v kap. 25.
2.1.1.3
Cyklické změny
Denní rytmus je dobře známý např. u hormonu kůry nadledvin kortizolu, v měsíčním rytmu jsou vylučovány ženské pohlavní hormony. Dennímu rytmu podléhají i koncentrace některých jiných analytů.
+

Denní rytmus v sekreci kortizolu – změny koncentrace v plazmě v průběhu dne
2.1.1.4
Gravidita
Změny laboratorních vyšetření v těhotenství budou uvedeny ve zvláštní kapitole (kap. 25).
2.1.1.5
Další neovlivnitelné faktory
Na výsledek kromě pohlaví může mít vliv i rasa či etnická skupina. Výsledky mohou být ovlivněny jinou současně probíhající chorobou. Tak u pacienta se zvýšenou aktivitou amylázy v séru můžeme chybně pomýšlet na akutní pankreatitidu, nevezmeme-li v úvahu selhání ledvin, které rovněž vede k tomuto nálezu.
2.1.2
Faktory ovlivnitelné
Všechny níže uvedené faktory nejsou samozřejmě ovlivnitelné ve všech případech. Při plánovaném odběru krve se dostaví pacient po patřičném lačnění a období tělesného klidu; to však nemůže být vždy dodrženo u akutních stavů.
2.1.2.1
Fyzická aktivita
Fyzická aktivita vede k následujícím změnám:
- uvolnění svalových bílkovin do krevního oběhu (stoupá aktivita CK, koncentrace myoglobinu);
- při anaerobní zátěži (sprintu) stoupá koncentrace laktátu v krvi a klesá její pH;
- vlivem centralizace krevního oběhu se snižuje glomerulární filtrace, stoupá močovina, v moči se objeví bílkovina a erytrocyty.
Velikost změn závisí na délce zátěže, její intenzitě (aerobní, anaerobní) a trénovanosti jedince. Po skončení zátěže dochází k normalizaci různě rychle (CK za 3 – 5 dní, laktát za několik desítek minut).
2.1.2.2
Psychický stres
Psychický stres se projevuje vyplavením hormonů kůry i dřeně nadledvin a jejich metabolickými účinky, např. hyperglykémií.
2.1.2.3
Vliv potravy, alkoholu a tekutin
Není-li odběr krve proveden nalačno, můžeme pozorovat následující změny:
- hyperglykémii;
- hypertriacylglycerolémii (lipemické neboli chylózní sérum ruší řadu testů i z analytického hlediska);
- vzestup močoviny a kyseliny močové v séru, zejména po nadměrném příjmu masa.
Standardně je před plánovaným odběrem krve doporučeno 12hodinové lačnění. Pro vyšetření lipidů však někteří odborníci považují nelačné vzorky za lépe odhadující riziko aterosklerotických komplikací.
Strava samozřejmě ovlivňuje i pH moči a její další komponenty. Zelenina a ovoce moč alkalizují, maso a tučná strava acidifikují. Koncentrace sodíku v moči je dána mj. velikostí jeho přívodu.
Nedostatečný přívod tekutin před odběrem vede k zahuštění krve a vzestupu koncentrace bílkovin a všech látek, které se na ně vážou. Proto je před plánovaným odběrem doporučené vypít cca 500 ml neslazené tekutiny (např. čaje).
Před biochemickým vyšetřením by neměl pacient 24 h přijímat alkohol. U pacienta se zvýšenou hladinou etanolu:
- stoupá syntéza VLDL – je zvýšena hladina triacylglycerolů;
- následkem hepatotoxického účinku alkoholu se uvolňují jaterní enzymy do krve (zejména ALT);
- klesá glykogenolýza a glukoneogeneze – je sklon k hypoglykémii nalačno;
- snižuje se vylučování kyseliny močové ledvinami s následnou hyperurikémií;
- projeví se acidifikující účinek alkoholu (při jeho oxidaci vzniká kyselina octová a dochází k nadprodukci NADH s tvorbou kyseliny mléčné);
- roste osmolalita krevního séra.
Výsledky laboratorních vyšetření mohou ovlivnit rovněž dlouhodobé stravovací návyky. Je např. známo, že vegani mají spíše žádoucí nízkou koncentraci cholesterolu a triacylglycerolů v séru, ale mohou trpět deficitem vitaminu B12.
2.1.2.4
Kouření
Kouření výrazně zvyšuje podíl karbonylhemoglobinu, vzácné nejsou jeho hodnoty mezi 10 – 15 %. Kuřáci mívají vyšší hladinu fibrinogenu, hemoglobinu a karcinoembryonálního antigenu.
2.1.2.5
Léky
Podávání léků může ovlivňovat biochemická vyšetření dvojím způsobem:
- působí na metabolismus stanovované látky (např. ACE inhibitory či antagonisté aldosteronu zvyšují kalémii);
- ruší (interferují) při vlastní chemické reakci; klasickým příkladem je maskování přítomnosti krve v moči kyselinou askorbovou při vyšetření diagnostickým proužkem nebo ovlivnění reakce katalyzované peroxidázou nejen kyselinou askorbovou, ale i jinými látkami s redukčním účinkem, např. dopaminem, metamizolem či etamsylátem (touto reakcí končí stanovení celé řady analytů).
Jako léky se mohou podávat i stanovované látky (např. infúze roztoku glukózy). Při nepřiměřené rychlosti infúze může být jejich koncentrace v krvi ovlivněna, i když byl náběr proveden z jiné žíly: vždyť např. koncentrace glukózy jen v izotonickém (5%) roztoku je 278 mmol/l!