5.2
Kolorektální karcinom
Souhrn
I zde je důležité zopakovat si anatomii a funkci tlustého střeva.
Tlusté střevo (intestinum crassum, colon) je konečným, asi 1,5 metru dlouhým oddílem trávicí trubice. První oddíl tlustého střeva (slepé střevo) je nejobjemnější. Dalšími oddíly střeva jsou vzestupný, sestupný, esovitý tračník a konečník. Vzestupný tračník (colon ascendens) probíhá podél pravého obvodu břišní dutiny. Příčný tračník (colon transversum) kříží břišní dutinu zprava doleva. Sestupný tračník (colon descendens) jde podél levé stěny břišní dolů do levé jámy kyčelní, kde esovitou kličkou (colon sigmoideum) vstupuje do pánve. Stěna tlustého střeva je poměrně tenká, protože je redukována především její svalová vrstva (podélná i cirkulární). Redukce podélné vrstvy se projevuje výdutěmi stěny neboli haustrací. Ve sliznici střeva je velké množství hlenových žlázek, jejichž produkt (hlen) chrání vnitřní povrch střeva při tvorbě a posunu odpadních látek. Sliznici tlustého střeva chybějí klky a sliznice vytváří pouze nízké řasy s malým množstvím resorpčních buněk. Cévní a mízní pleteně jsou vytvořeny těsně pod sliznicí, kde se formují rozsáhlé sítě schopné resorbovat velké množství vody a minerálních látek (sodík, draslík, chlorid, kalcium a jiné). Červovitý přívěsek (appendix) je malá výchlipka slepého střeva. Apendix je silný asi jako tužka a je obvykle dlouhý 10cm. Ve stáří je často neprůchodný. Stavba stěny apendixu je v principu shodná se stavbou stěny tlustého střeva. Pouze ve sliznici je nakupeno větší množství mízní tkáně. Časté záněty postihující tuto mízní tkáň činí ze zánětu apendixu nejčastější chirurgické onemocnění. Apendix je velmi pohyblivý a pouze jeho vyústění do slepého střeva má stálejší polohu. Konec červovitého přívěsku může zaujímat prakticky jakoukoliv polohu v břišní i pánevní dutině. Tato okolnost velmi ztěžuje včasné rozpoznání zánětu červovitého přívěsku. Konečník (rectum) je posledním, v pánvi probíhajícím úsekem tlustého střeva. Konečník probíhá před křížovou kostí a ústí na povrchu těla řitním, análním otvorem. V pánevní dutině se rektum vyklenuje v prostornou ampulu. Sliznice ampulární části je složena do tří příčných řas. Střední řasa je tvořena větší vrstvou hladké svaloviny, která tvoří přídatný svěrač rekta nepodléhající vůli. Další dva svěrače jsou uloženy v zevním ústí análního kanálu, v místě, kde rektum prochází svalovým dnem pánve. Vnitřní z obou svěračů je opět z hladké svaloviny. Zevní je ze svalstva příčně pruhovaného a má proto volní inervaci. Tímto svěračem je ovládáno vyprazdňování střeva. V podkoží análního otvoru probíhají bohaté žilní pleteně, které při rozšíření tvoří často krvácející uzly (hemoroidy). [4]
+

Zdroj: Autor Blausen Medical Communications, Inc., Colorectal Cancer. See a full animation of this medical topic., licence Creative Commons BY 3.0.
Obr. 22. Kolorektální karcinom
V tlustém střevě se shromažďují nestrávené zbytky potravy a obsah střeva se zde zahušťuje. Pohyby tlustého střeva jsou podobné peristaltickým pohybům stěny tenkého střeva. Trávenina pobývá v tlustém střevě 8 až 12 hodin. Z obsahu tlustého střeva se vstřebává hlavně voda, některé minerály a cukry. Nejvíce vody se vstřebává ve vzestupném tračníku. K zahuštěnému obsahu se přidává hlen, který slepuje nestrávené zbytky potravy. Ty účinkem kvasných a hnilobných bakterií žijících na střevní sliznici zkvašují a bílkoviny podléhají hnití. Bakterie kvasí cukry, tuky a těžce stravitelnou celulózu. Vzniká tak alkohol a různé plyny (vodík, metan a oxid uhličitý). Hnitím bílkovin se vytvářejí značně jedovaté látky (fenol, sirovodík, mastné kyseliny a tzv. mrtvolné jedy). Před účinkem hnilobných a kvasných produktů chrání sliznici tlustého střeva hlen, který zabraňuje i jejich resorpci do krevního oběhu. Složení stolice je závislé na složení potravy. Stolice obsahuje nestravitelné části potravy (vazivová vlákna, škroby, tukové kapky), vodu, odloupané epitelie a žlučová barviva. Tuhost (konzistence) stolice je především závislá na množství vody; barvu stolice ovlivňuje množství žlučových barviv. Vyprazdňování stolice (defekace) je reflexní děj, ke kterému dochází obvykle jednou za 24 hodin (za normu se považuje stolice 3x za den až po 3x za týden). Nahromaděním stolice v konečníku se v dutině konečníku zvýší tlak a napětí stěny vyvolá pocit nucení na stolici. Ochabují svěrače konečníku a smršťují se břišní svaly a bránice, které zvyšují tlak na koncový úsek trávicí trubice, který se vyprazdňuje. Množství stolice závisí na množství přijímané potravy. Pohybuje se průměrně od 150 do 300 gramů. [23] [25]
Definice
Jedná se o maligní nádor vycházející ze žlázového epitelu sliznice tlustého střeva a konečníku, v 90 až 95 % se jedná o adenokarcinom. Téměř 90 % karcinomů je sporadických. Ty vznikají u jedinců bez predisponujícího onemocnění. U 10 % hereditárních karcinomů je vloha pro vznik předávána v rodičovských genech (Lynchův syndrom, mutátorové geny, supresorové geny, onkogeny). Nejvyšší výskyt kolorektálního karcinomu je v 7. a 8. decenniu.
Lokalizace je nejčastěji v levém tračníku (rektum 30 %, sigmoideum 20 %, descendens 8 %), v transverzu je ve 13 %, v ascendentu bývá v 9 % a v céku ve 14 %.
Z pohledu epidemiologie se jedná o nejčastější malignitu zažívacího traktu. Od konce 80. let zaujímá Česká republika první místo v incidenci kolorektálního karcinomu na světě. Mortalita i přes celkově dobrou léčitelnost je v České republice velká. Až 60% nemocných po stanovení diagnózy do 5 let umírá.
Rizikové a protektivní faktory před vznikem kolorektálního karcinomu
RIZIKOVÉ FAKTORY | PROTEKTIVNÍ (OCHRANNĚ) FAKTORY |
Častá konzumace červeného masa | Vláknina |
Vysoký příjem živočišných tuků | Rybí tuk, olivový olej |
Kouření | Kyselina listová |
Obezita, hyperinzulinémie | Hormonální antikoncepce |
Příznaky se často objevují až u pokročilejších forem onemocnění, kdy dochází ke stenózám lumenu střeva a ke vzniku symptomatologické anémie (krevní ztráty). Pozdní klinická manifestace přispívá ke špatné prognóze, v časných stadiích je onemocnění dobře léčitelné. Klinická manifestace závisí hlavně na lokalizaci a typu expanze.
- U nádorů lokalizovaných v pravé polovině tlustého střeva (ve 36 %) je prvotním a dominujícím příznakem sideropenická anémie.
- Nádory lokalizované v levé polovině tlustého střeva (v 64 %) se projevují krvácením a poruchami pasáže (subileózní a ileózní stavy) při růstu nádoru.
- Při neúplné obstrukci levého tračníku bývají v popředí změny rytmu a frekvence vyprazdňování (střídání průjmů a zácpy). Při lokalizaci v rektu (ve 30 %) se objevují tenesmy.
Díky včasné diagnostice v bezpříznakovém období je velká šance na definitivní vyléčení. K tomu slouží rozsáhlý a dobře propracovaný depistážní program.
Zajímavost
Sekundární prevence KRK zahrnuje dva druhy programů. První je zaměřen na depistáž u asymptomatické populace ve věku nad 50 let. Vychází z toho, že věk je rizikový faktor KRK, který se vyskytuje u doposud zdravých jedinců a představuje 75 % všech případů tohoto onemocnění. Jeho incidence se zvyšuje téměř dvojnásobně s každou věkovou dekádou od 50 let. Druhou skupinou pro dispenzární programy představují rizikové skupiny. Ty zahrnují 20 až 25 % všech případů onemocnění a mají úzký vztah k rodinné nebo osobní anamnéze postižených osob. V současné době je k dispozici pět různých technik screeningu. První je test na okultní krvácení ve stolici (TOKS) s následným diagnostickým (kolonoskopickým) programem u pozitivních jedinců. Druhá je flexibilní sigmoideoskopie (FSS) neboli zkrácená kolonoskopie. Třetí je kombinace TOKS a FSS. Čtvrtou metodou je kolonoskopie a poslední je virtuální kolonografie za pomoci počítačové tomografie a magnetické resonance. [http://www.csgh.info/cs/clanek/cesky-narodni-program-sekundarni-prevence-kolorektalniho-karcinomu-6]
Základním vyšetřením je kolonoskopie s biopsií. Dalšími diagnostickými metodami jsou USG, počítačová tomografie, magnetická resonance, a u každého pacienta rentgen plic k vyloučení metastatického procesu plic. Při fyzikálním vyšetření nebývá nápadný nález. Mohou být celkové příznaky anémie a v pokročilejších stádiích může být hmatná břišní rezistence. Laboratorně se objeví středně zvýšená sedimentace, anémie a při metastatickém postižení jater elevace jaterních testů.
Léčba
Kolorektální karcinom je léčitelné onemocnění. Obzvlášť počínající stadia nemoci lze velmi dobře léčit. U KRK se uplatňují všechny typy léčebných postupů.
- Chirurgická léčba. Ta spočívá v odstranění poškozeného úseku střeva a případně i některých regionálních uzlin. Metody jsou následující.
- Chemoterapie. Pacientovi se podávají léky, které mají schopnost ničit nádorové buňky. Bohužel svým mechanismem účinku ovlivňují i zdravou tkáň, což má za následek řadu vedlejších účinků, jako je nevolnost, vypadávání vlasů, sterilizace, leukémie a jiné.
- Radioterapie. Zde je nádor ničen pomocí cíleného ionizujícího záření, které je v ozařovacích přístrojích určených k ozařování z dálky, nebo místně používané zářiče vkládané do tělních dutin. Tento postup se využívá pro zmenšení nádoru i k zničení okolních nádorových buněk po operaci.
- Biologická léčba. Hlavní roli zde mají látky, které selektivně dokáží vyhledat nádorové buňky a zastavit jejich růst a dělení. V současné době je tato léčba ekonomicky velmi nákladná a je určena pro pacienty s metastatickým onemocněním. Jejich podávání je omezeno pouze na komplexní onkologická centra.
Do primární prevence musíme zařadit zdravý životní styl. Je třeba soustředit se na složení potravy, omezit konzumaci alkoholu a červeného masa. Pravidelný pohyb a aktivita by měly být samozřejmostí. [8] [23] [22]