6.5
Alergická reakce jako nežádoucí účinek léčiv
Z farmakologického hlediska je imunitní systém nesmírně důležitý, odpovídá nejen za vznik alergických reakcí tj. jednoho z typů nežádoucích účinků léčiv, ale je i místem působení významných skupin farmak imunosupresiv a imunomodulancií.
Četné účinné a tělu cizí látky mohou vyvolat alergické reakce, ačkoli nejsou bílkovinného charakteru. Účinná anebo tělu cizí látka funguje v takovém případě jako hapten, který se naváže na molekulu bílkoviny tělu vlastní a vytváří plný antigen. Někdy jako hapten působí metabolit léčiva.
Alergické reakce mohou vyvolat i pomocné látky (rozpouštědla, stabilizační přísady, konzervancia). Příčinou alergické reakce mohou být také znečištěniny, které při výrobě nebyly odstraněny (např. v penicilinu, inzulinu). Senzibilizace může vzniknout po podání kteroukoliv přívodní cestou. U četných látek je senzibilizace obzvlášť snadná po podání na kůži nebo sliznice.
Intenzita alergické reakce bývá při parenterálním přívodu látky podstatně vyšší než při perorálním podání. Těžký a případně smrtící anafylaktický šok se naštěstí vyskytne vzácně. Alergické reakce je třeba odlišit od toxických účinků léčiv. Toxické reakce a jejich intenzita jsou závislé na podané dávce farmaka, zatímco u alergické reakce tento těsný vztah mezi aplikovanou dávkou a intenzitou alergické reakce nenacházíme. Intenzita alergické reakce je závislá na imunologických faktorech a alergenu, který celou reakci pouze spouští. U toxických reakcí je dobrá korelace mezi chemickou strukturou a účinkem, u alergické reakce interakce mezi antigenem a protilátkou není závislá na chemické struktuře antigenu, který alergickou reakci vyvolal. U lékové alergie může být imunologický podklad prokázán přítomností cirkulujících protilátek v séru nebo změněnou imunologickou odpovědí tkáně. Vytvořené protilátky jsou specifické proti senzitizujícímu antigenu a jemu chemicky blízkým látkám. Toxické účinky jsou závislé na chemické struktuře intoxikující látky.
Léková alergie je nežádoucí reakcí organismu na látku, která se vyvíjí po jejím opakovaném podávání, resp. i po podávání látek podobné chemické struktury. Ke vzniku alergické reakce je tedy nutná předchozí expozice po dobu cca 7-14 dní, případně vzniká ihned. Během této doby si organismus vytvoří specifické protilátky. Při dalším setkání s farmakem dochází k interakci mezi antigenem a protilátkou a výsledkem je typická alergická reakce.
Alergické reakce se však mohou vyskytnout i na látky podávané poprvé, ale se kterými se organismus setkal jiným způsobem (např. alergie na penicilin u pacientů s plísňovými onemocněními). Projevy alergie jsou různorodé, mohou postihnout řadu orgánů. Nejčastější jsou kožní alergické projevy.
Platí, že různé látky mohou vyvolat přednostně určitý typ alergické odpovědi a často použitá látka určuje i stupeň závažnosti alergické reakce. Např.: sulfonamidy vyvolávají většinou dermatitidy, penicilin kopřivku, generalizované svědění atd. [7].
6.5.1
Klasifikace alergických reakcí
Rozeznáváme 4 formy alergických reakcí:
- Typ 1 – okamžitá reakce. K této reakci dochází v případě, kdy antigen vede k tvorbě IgE (imunoglubulin E) protilátek, které se naváží na povrch žírných buněk (mastocytů). Při dalším přívodu léčiva (antigen) vyvolá reakce antigen protilátka degranulaci žírných buněk s uvolněním farmakologicky aktivních komponent (histaminu, serotoninu aj.). Vzniká rychlá reakce, která může být lokalizována (kůže, bronchy), nebo při generalizovaném vyplavení histaminu vzniká život ohrožující anafylaktický šok s hypotenzí, vazodilatací, exsudací plazmy do tkání, vznikají edémy a bronchospasmus.
- Typ 2 – cytotoxická reakce. Nízkomolekulární léčiva navázaná na molekuly tělu vlastní (většinou na složky buněčné membrány) vyvolávají tvorbu IgG (imunoglubulin G) protilátek. V tomto případě (podmíněno protilátkami IgG) se antigen (léčivo) naváže na povrch určitých buněk např. erytrocytů. Při opakovaném kontaktu s antigenem dochází ke zničení buněk, na které se antigen navázal. Příklad: léky indukovaná hemolytická anémie nebo lupus erythematodes, trombocytopenie, agranulocytóza.
- Typ 3 – vaskulitida vyvolaná imunitními komplexy.
- Tato reakce (Arthusova) je podmíněna převážně IgG protilátkami. Komplexy léčivo + protilátka, které vznikají v séru nebo tkáňových prostorech se váží na cévní stěnu a vzniká zánětlivá reakce. Vaskulitida vyvolává příslušné příznaky podle lokalizace. Reakce nastává se zpožděním a projevuje se horečkou, artritidami, glomerulonefritidou, exantémem, zvětšením lymfatických uzlin a dalšími příznaky. To, že je horečnatá reakce příznakem reakce typu 3, je někdy těžké diagnosticky určit, zejména jestliže se vyvine jako následek terapie antibiotiky (např. penicilin) v časové závislosti na horečnatém infekčním onemocnění. Snadno se pak omylem může považovat za setrvávající horečku při infekčním onemocnění, takže se v podávání alergizujícího antibiotika chybně pokračuje. Vaskulitidu působením imunokomplexů však někdy mohou vyvolat i léčiva ze zcela jiných skupin, jako je tomu např. u metyldopy.
- Typ 4 – reakce pozdní přecitlivělosti (kontaktní dermatitida). Manifestuje se až po uplynutí několika dnů (v některých případech hodin) po opakovaném setkání senzibilizovaného jedince s antigenem. Při styku senzibilizovaných buněk s antigenem (léčivo reaguje v kůži se senzibilizovanými T-lymfocyty) dochází k zánětlivé reakci vlivem uvolnění lymfokinů (signální molekuly) aktivují makrofágy a vzniká zánětlivý proces [7].
6.5.2
Léčba lékových alergií
Na prvním místě je nutná prevence vzniku dalších lékových alergií. Některé přípravky alergizují více než jiné a snahou je, pokud je to možné, používat látky s menším rizikem alergie (např. podáváním menších molekul místo proteinů a polypeptidů). Existují i látky, které se vyznačují velmi intenzivní schopností alergizace, např. penicilin, u kterého je velké riziko anafylaktické reakce. Protože alergické reakce mohou mít někdy velmi bouřlivý průběh, je třeba se v anamnéze detailně informovat o tom, zda se u pacienta alergická reakce objevila v průběhu předchozí léčby, resp. zda je pacient alergický na jiné látky. V těchto případech se velmi pečlivě zvažuje, které léčivo se může u daného jedince použít.
Látky, které mají schopnost ovlivňovat alergické reakce, ovlivňují několik míst na řetězci imunologických pochodů:
- Glukokortikoidy působí imunosupresivně a pravděpodobně blokují vytváření IgE protilátek.
- β-adrenomimetika snižují uvolňování mediátorů ze žírných buněk a bazofilů a mají bronchodilatační efekt.
- Antihistaminika kompetitivně inhibují působení histaminu, snižují kapilární permeabilitu, brání bronchokonstrikčnímu působení histaminu.
- Nespecificky působící látky. Alergickou reakci lze tlumit intravenózní aplikací přípravků s vápníkem. Mechanismus účinku není přesně znám [7].