4.4
Sociálně patologické jevy
Sociálně patologické jevy je shrnující pojem pro nezdravé, nenormální, společensky nežádoucí a nebezpečné formy deviantního chování. Na přelomu 20. století byly mezi sociálně-patologické fenomény řazeny především kriminalita, sebevražednost, alkoholismus, homosexualita, prostituce, rozvodovost, nezaměstnanost, válka a později k nim přibyly další závislosti a chuligánství. Tyto jevy představují problém pro společnost a ohrožení pro občany. Za závažné je nutno považovat stále se snižující věk pachatelů a zvyšování výskytu trestné činnosti páchané mládeží na mládeži. Větší množství patologie může narušovat organizovaný život společnosti a sociální řád, ohrožovat zájmy a potřeby společnosti jako celku i jejich jednotlivých složek a jejich ochotu dodržovat sociální normy. Některé patologie budou podrobněji vysvětleny:
- Kriminalita – sociálně patologický jev, který spočívá v porušování norem trestního práva. Vyskytuje se jako hromadný jev se svými individuálními projevy. Představuje výskyt trestného chování, vyjádřený souhrnem trestných činů spáchaných ve společnosti. Kriminalita se analyzuje podle územního rozložení, podle demografických a socioprofesních kategorií pachatelů, zjišťuje se rozsah recidivy, opakované trestné činnosti. Z hlediska společenské nebezpečnosti je nejzávažnějším problémem častost, dynamika a struktura trestné činnosti mladé generace – dětí, mladistvých a mladých dospělých. Masovým sociálním jevem se stává majetková kriminalita.
- Prostituce – poskytování sexuálních služeb za finanční nebo jinou odměnu. Jev známý v historii jako nejstarší řemeslo. Sama prostituce není v mnoha zemích nelegální, váží se na ni však další nezákonné aktivity, jako obchod s drogami, vydírání apod. Za klasickou prostituci bývá považované poskytování sexuálních služeb z ekonomických důvodů, přičemž ani v tomto případě nemusí být důvodem chudoba či sociální nouze. Prostituce může být prostředkem dosahování společenské anebo profesní kariéry a úspěchu. Sexuální služby nejčastěji nabízejí a poskytují ženy, ale někdy také muži a nezletilé děti. Ty jsou zpravidla nuceny vlastními rodiči, či osobou z blízkého příbuzenstva. Podle příslušných zákonů většiny evropských států není samotné poskytování sexuálních služeb za peníze trestné, ale její provozování je považováno za nemorální. Osoby tyto služby poskytující se setkávají při této činnosti s patogenními faktory, zaznamenáno je požívání vysokoprocentních alkoholických nápojů, následně závislost na alkoholu a užívání drog. Prostituce je jevem odsouvaným do společenského povědomí, jevem nechtěným a nepohodlným. Její legalizace nebo její zákaz a potrestání nemají podstatný vliv na její likvidaci.
- Agresivita a násilí – agresivitu lze označit jako vnitřní sklon k útočnému jednání vůči druhému, jeho pohotovost k agresi nebo schopnost zmobilizovat se k útoku, obranné reakci či dosažení určitého cíle. Násilí jako jednání, kterým člověk způsobí druhému člověku fyzickou silou nějakou újmu. Prostřednictvím masmédií, internetu a dalších technologií se násilí dále šíří a rozrůstá. Tolerance společnosti k násilí je různá, míra tolerance souvisí s motivací a s vývojem sociálních norem v čase. Narůstající agresivita a násilí zejména mezi dětmi a mládeží je jedním ze závažnějších sociálních problémů současné doby, objektem agresivity jsou také starší lidé. Dítě vyrůstající v dysfunkční rodině přebírá zkušenosti z chování vlastních rodičů. Fyzické, psychické či sexuální násilí mezi blízkými osobami nazýváme domácí násilí.
- Závislostní chování – závislost je vzájemný vztah, ve kterém nějaký objekt nebo jev nemůže plně nebo trvale existovat bez jiného objektu nebo bez podmínek tímto objektem vyjádřených. Je to multifaktoriální jev, zohledňuje farmakologické, somatické a psychické faktory, socioekonomické a výchovně vzdělávací faktory, prostředí a podnět. K tradičním typům závislostního chování řadíme:
- Mezi nové formy závislostního chování lze zařadit:
Kapitola shrnuje nejtypičtější formy patologického chování a jejich společenskou závažnost. [31,32]
+

Zdroj: Autor Lucien Lévy, A group of filles de joie face the camera in front of the Mignon Bar on a street corner in old Marseilles. The women seem well integrated into the neighborhood; men are going about their business and a young girl stands casually against the wall on the front right. One fille with a foot on the curb displays her bare legs., licence Public domain.
Obr. 7. Prostituce
Příklad
Diskutujte k tématu asociálního jednání – vandalismus, útěky z domova, grafitti, záškoláctví, agresivita a šikanování, xenofobie a rasismus.
Diskutujte k tématu pseudoasociálního jednání – závadové party, patologické názorové proudy – skinheads, squatteři, promiskuita, pohlavně přenosné nemoci.