Kapitola2
Klasifikace nádorového onemocnění
Národní onkologický registr shromažďuje data na základě hlášení s názvem Incidence a léčba zhoubného novotvaru. Díky celopopulačnímu charakteru a dostupnému časovému období se tato databáze zařazuje mezi unikáty evropského i celosvětového měřítka. Umožňuje hodnocení epidemiologie, diagnostiky a výsledky z léčby nádorových onemocnění v dlouhodobém horizontu na národní a regionální úrovni. Jednotné metodické postupy jsou zakotveny v legislativě a pro vyplňování hlášení je důležité vycházet z klasifikací, které jsou v České republice platné.
  • Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10) se používá jako kódovací systém podrobného seznamu nemocí, je jednotná pro celý svět.
  • Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii (MKN-0-3) se používá pro kódování místa (topografie) a histologického obrazu (morfologie) nádoru. Vychází většinou z nálezu patologa a je důležitá pro přesný popis rozsahu nádorového onemocnění, specifikuje charakteristické znaky, které jsou důležité pro volbu optimální léčby.
  • TNM – klasifikace zhoubných novotvarů tumor size–nodes–metastasis obsahuje uznávaná pravidla, jak klasifikovat a rozdělovat nádorová onemocnění do stádií tzv. staging. Je důležitá pro dosáhnutí shody informací, pomáhá při plánování léčby, hodnocení výsledků léčby. Také přispívá k výzkumu a předávání informací mezi jednotlivými léčebnými centry. Klasifikace se skládá ze tří složek:
    • T určuje rozsah primárního nádoru.
    • N určuje přítomnost nebo nepřítomnost a rozsah metastáz v regionálních mízních uzlinách.
    • M určuje přítomnost nebo nepřítomnost vzdálených metastáz.
Ke stanovení TNM jsou určena přesná pravidla. Stanovuje se podle zdravotnické dokumentace nemocného, a to z diagnostického vyšetření, z operačního protokolu, z histologického/cytologického vyšetření nebo pitevního protokolu.
Tabulka 1. Předléčebná klasifikace TNM – staging
Zkratka
Popis
T
Primární nádor
T0
Bez známek primárního nádoru
Tis
Carcinoma in situ
T1, 2, 3, 4
Postupné zvětšování nádoru nebo jeho místní rozšíření
N
Regionální lymfatické uzliny
N0
Postižení regionálních lymfatických uzlin se nezjistilo
N1, 2, 3
Postižení regionálních lymfatických uzlin
M
Vzdálené metastázy
M0
Vzdálené metastázy nebyly zjištěny
M1
Prokázané vzdálené metastázy
Typizace nádorů (typing) je dělení nádorů podle typu tkáně, ze které nádory vznikly:
  • Mezenchymové – vznikají z pojivových a podpůrných tkání, jako jsou vaziva, tukové tkáně, chrupavky, cévy, svaly a kosti. Jsou to sarkomy (maligní nádory) např. osteosarkomy (nádory kostí), chondrosarkomy (nádory chrupavek), fibrosarkomy (nádory vazivové tkáně) a liposarkomy (nádory tukové tkáně). Mezi mezenchymové nádory řadíme také leukémie a maligní lymfomy (Hodgkinovy a Non-Hodgkinovy).
  • Epitelové – vznikají ve výstelkách vnější části těla nebo vnitřních stěnách orgánů. Epitelové tkáně jsou nejvíce zastoupené v lidském těle, a proto jsou nejčastějším místem vzniku. Mívají vliv na orgány a žlázy, které jsou schopné sekrece. Rozlišujeme adenokarcinomy, které se vyvíjejí v orgánech nebo žlázách a spinocelulární karcinomy, které vycházejí z dlaždicového epitelu.
  • Neuroektodermové nádory vycházející z neuroektodermových buněk, např. meligní melanom.
  • Germinální nádory vycházející z germinálních buněk, postihující převážně gonády, pohlavní orgány (mohou se vyskytovat i extragonádně), např. teratom, embryonální karcinom.
  • Smíšené – nádory složené ze dvou a více druhů tkání, např. choriokarcinom vycházející z trofoblastu apod.
  • Samostatnou jednotkou je mezoteliom. Tato skupina nádorů, zahrnující zčásti epitelové a zčásti mezenchymální nádory, mohou vznikat v pohrudniční, pobřišniční a osrdečníkové dutině.
Diferenciace nádorů (grading) určuje stupeň zralosti nádoru. Podle tohoto kritéria se nádory dělí do čtyř úrovní:
Tabulka 2. Klasifikace nádorů pomocí grading systému
Zkratka
Popis
 
G1
Dobře diferencovaný nádor
Nízký stupeň
G2
Středně diferencovaný nádor
G3
Málo diferencovaný
Vysoký stupeň
G4
Nediferencované
Obvykle platí, že čím je nádor méně diferencovaný (méně podobný tkáni, ze které vychází), tím je agresivnější, ale zároveň citlivější k léčbě.
Rating je označení pro určení exprese významných proteinů a receptorů v nádorových buňkách. Imunohistologicky se stanovují markery proliferace, hormonální receptory a receptory významné pro terapii. [1, 4]
Příklad
Domácí úkol: V rámci odborné praxe si všímejte histologických výsledků, své poznatky můžete prezentovat ve výuce.