Kapitola14
Prenatální péče, předporodní příprava
Včasná a pravidelná prenatální péče má význam pro zdárný průběh těhotenství a porodu. Prenatální péči poskytují gynekologové-porodníci a porodní asistentky v prenatálních poradnách. K základním vyšetřením patří: anamnéza, laboratorní vyšetření a fyzikální vyšetření. Během těhotenství podstupuje žena ještě specifická těhotenská vyšetření: prenatální diagnostika, monitorování plodu.
Po stanovení gravidity je žena zařazena do jedné ze tří skupin podle rizikovosti těhotenství. Podle skupiny rizikovosti je pak plánovaná prenatální péče – frekvence kontrol.
- První skupina – těhotné s malým rizikem - sem patří těhotné bez rizikových faktorů v anamnéze a všechny výsledky vyšetření během těhotenství jsou normální. Jedná se o fyziologické těhotenství. Frekvence návštěv je následující: do 28. týdne gravidity – každých 4 – 6 týdnů, od 29. do 36. týdne jednou za 3 – 4 týdny a od 37. týdne gravidity až do termínu porodu 1x týdně.
- Druhá skupina – těhotné se středním rizikem – sem jsou zařazené ženy s rizikovými faktory v anamnéze. Výsledky vyšetření jsou sice normální, ale je nutné je opakovat. Častost návštěv v poradně závisí na aktuálním stavu ženy. O laboratorních nebo konziliárních vyšetřeních rozhoduje ošetřující gynekolog. Pokud se objeví výsledky vybočující z normy, je žena převedena do třetí skupiny.
- Třetí skupina – těhotné s vysokým rizikem - kam patří těhotné s patologickými klinickými nebo laboratorními výsledky. U těchto žen nemusí být v anamnéze rizikové faktory. Do třetí skupiny spadají i ženy, které mají medicínský problém hned od počátku těhotenství. Takové těhotenství je označováno jako patologické a počet návštěv a vyšetření je individuální.
14.1.1
Pravidelná vyšetření v prenatální poradně
Pravidelné návštěvy v prenatální poradně ukazují:
- potvrzení nebo vyvrácení gravidity
- stáří těhotenství a je vypočítán termín porodu
- zda je těhotenství bez rizika, rizikové nebo patologické
- zdravotní stav ženy a možné odchylky od normy
- stav plodu.
První návštěvu u svého gynekologa by měla žena absolvovat 2 – 3 týdny po vynechání menstruace. Ženy, které využijí k diagnostice selfdiagnostiku pomocí testu z moči, přicházejí k prvnímu vyšetření až okolo 6. týdne. První komplexní vyšetření by mělo být provedeno do 12. týdne. Při této návštěvě je ženě vystavena těhotenská průkazka, kam jsou pak průběžně zaznamenávány výsledky všech vyšetření.
14.1.1.1
Porodnická anamnéza
Rodinná anamnéza – onemocnění v rodině – u pokrevních příbuzných ženy (rodiče, sourozenci děti), která by mohla ovlivnit těhotenství (diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy, infekční onemocnění – tuberkulóza, pohlavní choroby, HIV, žloutenka; vrozené vývojové vady, onkologická onemocnění, alergická onemocnění, psychiatrická onemocnění, kardiovaskulární onemocnění…).
Osobní anamnéza – záznam podstatných údajů o onemocněních, léčbě, návycích a sociální situace ženy od dětství po současnost. Osobní anamnéza se zaměřuje na:
- dětský věk onemocnění – infekční nemoci – spála, příušnice…
- závažná onemocnění – ledvin, plic, kardiovaskulární onemocnění, nádorová, neurologická onemocnění apod.
- alergie
- aplikace transfúze nebo krevních derivátů a případné reakce
- operace – hlavně na životně důležitých orgánech a břišní operace
- trvalé užívání léků
- abúzus návykových látek – kouření, alkohol, drogy
- sociální anamnéza – zaměstnání (fyzická, psychická zátěž), riziková pracoviště, směnný provoz…, socioekonomické zajištění, bydlení.
Gynekologicko-porodnická anamnéza se zaměřuje na menstruační anamnézu, průběh těhotenství, gynekologická onemocnění, antikoncepci a sexuální život.
Menstruační anamnéza – věk při první menstruaci, pravidelnost a délka cyklu, intensita krvácení a jeho délka, nepravidelnosti krvácení, bolestivost, premenstruační syndrom; datum a charakter poslední menstruace.
Předchozí těhotenství – chronologický záznam všech těhotenství – záznam hmotnosti, délky a pohlaví novorozence, způsob porodu, komplikace v těhotenství, za porodu a v šestinedělí, způsob vedení porodu, laktace – délka, horečnaté stavy; potraty spontánní a umělé, počet, komplikace, léčba komplikací, mimoděložní těhotenství – způsob ošetření, komplikace.
Gynekologická onemocnění – chronické záněty, gynekologické operace, onemocnění orgánů v blízkosti vnitřních pohlavních orgánů – onemocnění močových cest a gastrointestinálního traktu – apendicitis…
Antikoncepce – druh, délka užívání, komplikace…
Sexuální život – věk zahájení pohlavního života, frekvence, uspokojení, bolesti při styku, promiskuita (ženy nebo partnera), změny během těhotenství.
Nynější onemocnění - popis obtíží od vzniku do současnosti – bolest, krvácení, výtok, močová inkontinence, nepravidelnosti v souvislosti s těhotenstvím – otoky, nauzea a zvracení, bolest hlavy …, změny ve vitálních projevech plodu – pohyby.
Při každé návštěvě poradny se anamnestické údaje doplňují a aktualizují.
14.1.1.2
Výpočet termínu porodu
Při první návštěvě se stanoví termín porodu. Délku těhotenství počítáme od prvního dne poslední menstruace, přesto, že k oplodnění dochází zhruba o 14 dní déle (v době ovulace). Těhotenství trvá 40 týdnů – 280 dnů – 9 měsíců – 10 lunárních měsíců. Ke stanovení termínu porodu používáme výpočet: k prvnímu dni poslední menstruace připočítáme 7 dní a odečteme 3 měsíce (pokud je první den poslední menstruace 10. 5. počítáme: 10 + 7= 17 a 5 – 3 = 2 termín porodu je tedy 17. 2.). Další nejpřesnější metodou je stanovení termínu porodu podle prvního ultrazvukového vyšetření (mezi 9. – 12. týdnem gravidity). Pokud žena přesně ví, kdy došlo k oplodnění, je možné určit termín porodu podle data oplodňující soulože, nebo při asistované reprodukci. K datu oplodnění se připočte 38 týdnů. Termín porodu je korigován v prvním trimestru ultrazvukovým vyšetřením.
14.1.1.3
Vyšetření v prenatální poradně
V prenatální poradně provádíme pravidelná a nepravidelná vyšetření.
Pravidelná vyšetření se provádějí při každé návštěvě v poradně:
- doplnění anamnestických údajů a určení rizika
- zevní vyšetření – velikost dělohy, uložení plodu v děloze
- sledování otoků dolních končetin, varixy
- váha – sledování váhového přírůstku
- krevní tlak, vyšetření moči chemicky (bílkovina, cukr)
- poslech ozev srdce plodu.
Bimanuální gynekologické vyšetření – je prováděno dle uvážení lékaře. Zaměřuje se na naléhající část plodu, tlak na dolní děložní segment, dilataci děložního hrdla – otevírání porodních cest, zkracování, konzistenci a lokalizaci čípku (hodnocení cervix skóre), vstupování naléhající části do pánevního vchodu.
Nepravidelná vyšetření
při první návštěvě v poradně:
- měření zevních pánevních rozměrů (diametr bispinalis, d. bicristalis, d. bitrochanterica a conjugata externa), počáteční hmotnost a výška těhotné ženy
- odběr krve na vyšetření:
- hematologické – hemoglobin, hematokrit, erytrocyty, trombocyty, leukocyty; krevní skupina a Rh-faktor, protilátky proti erytrocytům
- sérologické – protilátky proti syfilis, HIV a HbsAg
- glykemie (na lačno)
- biochemický screening vrozených vývojových vad (PAPP-A a beta-hCG)
- odběr moči na močový sediment
- ženě je doporučeno interní vyšetření a EKG a zubní vyšetření
ve 12. – 13. týdnu gravidity:
- ultrazvukový screening vrozených vývojových vad a měření nosní kosti a nuchální translucence
v 16. týdnu gravidity:
- biochemický screening vrozených vývojových vad (jestliže nebyl proveden 1. trimestru ultrazvukový a biochemický screening).
+

Zdroj: Autor Centers for Disease Control and Prevention, National Center on Birth Defects and Developmental Disabilities, A drawing of the facial features of Down syndrome, licence Public domain.
Downův syndrom
v 18. – 22. týdnu gravidity:
- ultrazvukový screening strukturálních vrozených vývojových vad
ve 24. – 28. týdnu gravidity:
- orální glukózotoleranční test - OGTT (pokud je glykemie kdykoliv během dne 11,1 mmol/l a vyšší, nebo na lačno 7 mmol/l a víc, jedná se o gestační diabetes a není nutné provádět OGTT). Nekompenzovaný diabetes mellitus poškozuje plod – diabetická fetopatie. Proto je důležitý včasný záchyt diabetu.
ve 28. týdnu gravidity:
- u Rh negativních žen aplikace anti D-globulinu
ve 30. – 32. týdnu gravidity:
- protilátky proti erytrocytům u Rh negativních žen (pokud nedostaly anti-D-globulin)
- krevní obraz ke stanovení hemoglobinu, hematokritu, erytrocytů, leukocytů a trombocytů
- serologické vyšetření na syfilis, HIV a HbsAg (u rizikových skupin)
- ultrazvukový screening – růst plodu, funkce fetoplacentární jednotky a vrozené vývojové vady, množství plodové vody, lokalizace placenty
ve 36. – 38. týdnu gravidity:
- mikrobiologické vyšetření – kultivace z pochvy na přítomnost streptokoků skupiny B. Při pozitivním nálezu, podávají se antibiotika profylakticky při porodu
ve 38. – 40. týdnu gravidity:
- CTG – kardiotokografický non-stres-test je vyšetřovací metoda, kdy je pomocí přístroje monitorovaná děložní činnost a zároveň je snímána srdeční činnost plodu. Výsledná křivka – kardiotokogram je zhodnocena lékařem.
+

Zdroj: Autor Steven Fruitsmaak, Princip grafického znázornění kardiotokografie: srdeční frekvence (A) se vypočítá z fetální srdeční ozvy, která je určena pomocí ultrazvuku, a děložní kontrakce (B), které se měří pomocí tlakového snímače, licence Creative Commons BY 3.0.
Kardiotokograf
+

Zdroj: Autor PhantomSteve, Fysiologické CTG: A – Srdeční frekvence; B – Pohyby, které pociťuje matka (stisknutí knoflíku); C – Pohyby plodu; D – Děložní kontrakce, licence Creative Commons BY-SA 3.0.
Fyziologický CTG záznam
po 40. týdnu gravidity:
pokud žena neporodí do stanoveného termínu porodu, je sledovaná minimálně 2x týdně – monitoring plodu a připravenosti porodních cest k porodu.
V těhotenství je doporučené interní vyšetření a EKG a zubní vyšetření.
14.1.1.4
Zevní palpační vyšetření
Zevní palpační vyšetření slouží k orientačnímu posouzení růstu a uložení plodu v děloze. Určit polohu, postavení, držení a naléhání plodu. Hmaty, které k vyšetření používáme, se nazývají Leopoldovy hmaty.
- I. Leopoldův hmat – hmat na určení výšky děložního fundu, orientačními body jsou pupek a mečovitý výběžek prsní kosti (obě ruce položíme volně na fundus – sedíme bokem, čelem k těhotné). Hmat slouží k určení stáří těhotenství.
- II. Leopoldův hmat – hmatáme lokalizaci hřbetu a malých částí plodu a jejich vztah k hranám děložním – ruce položíme na hrany děložní a prohmatáváme její stěnu a části plodu. Určujeme postavení plodu.
- III. Leopoldův hmat – zvaný též Pawlikův hmat – hmat na krční rýhu a tím na naléhající část plodu. Určuje postavení plodu a stupeň vstupu hlavičky do porodních cest.
- IV. Leopoldův hmat určuje vztah naléhající části plodu k pánvi – tento hmat se v současnosti neprovádí.
- hmat podle Zangenmeistera – slouží k diagnostice event. kefalopelvického nepoměru – nepoměru mezi velikostí hlavičky plodu a tvrdými porodními cestami (průchodem pánví).
14.1.1.5
Speciální vyšetření
Speciální vyšetření provádíme z důvodu diagnostiky vrozených vývojových vad plodu (srdeční vady, rozštěpy neurální trubice a břišní stěny) – užíváme ultrazvukem asistované metody invazivní prenatální diagnostiky: amniocentéza, odběr vzorku choria (CVS), placentéza, punkce pupečníku, odběr vzorku fetálních tkání. Vyšetření indikuje genetik na základě genetického vyšetření, nebo je indikováno na základě patologického nálezu při ultrazvukovém vyšetření či na základě pozitivního biochemického screeningu chromozomálních aberací ve II. Trimestru.
Amniocentéza
Je genetické vyšetření vzorku plodové vody, která obsahuje odloupané epitelie plodu – amniocyty. Vzorek je zpracován v cytogenetické laboratoři. Získáme kompletní karyotyp plodu. Vyšetření slouží k odhalení trisomií 21,13,18, (hlavně Downova syndromu) a celé řady dalších vrozených vad a onemocnění, např. cystická fibróza, hemofilie, Duchennova muskulární dystrofie apod. Provádí se ve II. trimestru – po 15. týdnu gravidity punkcí amniální dutiny přes stěnu břišní, pod kontrolou ultrazvuku.
©
Tento obrázek nemůže být z licenčních důvodů začleněn přímo do materiálu. Na obrázek se můžete podívat ZDE.
Amniocentéza
Nevýhodou je délka kultivace buněk i více jak 10 dní. Eventuální indukovaný potrat je pro ženu velmi emocionálně zatěžující.
Biopsie choria (CVS)
Biopsie se provádí přes stěnu břišní pod kontrolou ultrazvuku. Choriové klky se dají zpracovat přímo bez kultivace nebo stejně jako amniocyty z amniocentézy. Výhodou oproti amniocentéze je rychlejší výsledek, přesto se provádí méně než amniocentéza – je méně zkušených lékařů.
Pozdní CVS – placentocentéza
Rychlou alternativou DNA a cytogenetické diagnostiky je placentocentéza, která se provádí ve II. a III. trimeru. Placentocentéza je odběr vzorku z placenty přes stěnu břišní pod kontrolou ultrazvuku.
Punkce pupečníku – kordocentéza
Je to nejbezpečnější a nejpoužívanější metoda umožňující přístup k fetální cirkulaci. Riziko poškození plodu je méně než 1% (podobně jako u amniocentézy). Ze vzorku fetální krve se provádí karyotypizace a vyšetření krve při podezření na fetální infekci (rubeola, toxoplazmóza, cytomegalovirová infekce, varicela, borelióza…).
Dopplerovské vyšetřovací techniky
V prenatální diagnostice se využívá pulzní dopplerovské zobrazení a barevné dopplerovské mapování. Vyšetření se užívá ke sledování cév a srdce plodu, měření průtoku krve cévami, měření průtuku pupečníkovými cévami. Má zásadní význam v diagnostice placentární nedostatečnosti nebo oběhového selhávání.
Fetální echokardiografie
Mezi 20. – 23. týdnem gravidity u matek se zatíženou anamnézou nebo jako superkonziliární vyšetření (při suspektním nálezu na srdci plodu) se provádí specializované vyšetření srdce plodu ultrazvukem.
14.1.2
Předporodní příprava
Těhotenství je pro ženu náročná životní etapa, kterou často provází strach a obavy. V současnosti většina porodnic nebo prenatálních poraden pořádá pro budoucí maminky předporodní kurzy. Ideální by bylo, aby kurzy probíhaly po celou dobu těhotenství a měla by je vést zkušená porodní asistentka. Od začátku gravidity vyvstává spousta otázek, na které hledá budoucí maminka odpovědi. Dnes díky přístupu k informacím si spousta žen vyhledává informace na internetu, a pokud přichází do kurzu, je to většinou až v posledním trimestru. Ideální je, když se kurzu zúčastní i partner, který chce ženu k porodu doprovodit. Počet lekcí v předporodním kurzu by neměl být menší než šest.
Cílem předporodního kurzu je:
- upevnit v ženě víru, že její tělo je stvořeno k tomu, aby porod zvládlo
- snížit úzkost a strach z porodu
- získat povědomí o průběhu porodu a stavět se k porodu jako k fyziologickému procesu
- zvládnout různé dechové techniky využitelné během porodu
- zvládnout techniky úlevy od bolesti nefarmakologickou cestou během I. doby porodní
- naučit ženu jak v intervalech mezi kontrakcemi relaxovat
- naučit ženu cviky, kterými si udrží fyzickou kondici během gravidity a připraví se na porod
- naučit partnera, jak může ženě při porodu pomoci a připravit ho na situace, které by ho mohly zaskočit (např. že bude vidět svou partnerku trpět…)
- nacvičit s ženou různé polohy pro II. dobu porodní
- naučit ženu techniku kojení a péči o prsy
- naučit ženu péči o novorozenci
- seznámit ženu s obdobím šestinedělí a jak si zorganizovat život v tomto náročném období
- seznámit ženu s prostředím porodního sálu a s péčí během porodu, aby nebyla zaskočena běžnými výkony (vyšetření, natáčení CTG, poslouchání ozev plodu apod.).
Zkušená porodní asistentka vede předporodní kurz formou dialogu s ženami a partnerem a formou praktického nácviku, ne jako přednášku v přednáškové místnosti. Žena, která má nacvičenou zásobu různých typů dýchání, úlevové polohy, polohy pro II. dobu porodní, žena, která umí poslouchat signály svého těla, se v porodním ději neutápí, a nepropadá panice – má pocit, že má situaci pod kontrolou a celý porod si spolu s partnerem užívá v duševní pohodě. Zvládá bolestivé kontrakce jako přirozenou věc, porod většinou běží bez nutnosti medikace. Žena prožívá porod spolu s partnerem a to vše umocňuje pozitivní zážitek z porodu a pozitivní vztah obou partnerů k novorozenci a sobě navzájem.