2.4
Edukace nemocných s kolostomií
Edukační proces je důležitou součástí ošetřovatelské péče. Edukaci u kolostomiků má na starosti tým odborníků. Lékař seznámí pacienta s pooperačním režimem a možnými komplikacemi a jak jim lze předcházet. Upozorní ho na to, jak se chovat v prvních týdnech po operaci, které aktivity jsou pro pacienta vhodné a které nikoliv. Stomická sestra má za úkol naučit nemocného pečovat o stomii a umět používat stomické pomůcky. Všeobecná sestra radí pacientovi jak se správně starat o operační ránu, pomáhá mu vyrovnat se s náročnou životní situací. Nutriční terapeut bude nemocnému oporou při nastavení vhodného jídelníčku. Fyzioterapeut ukáže nemocnému kondiční cvičení po operaci, doporučí mu vhodné aktivity, které může vykonávat po propuštění z nemocnice. Pacient může využít také konzultace s klinickým psychologem, který mu pomáhá se vyrovnat s náročnou životní situací. Celý zdravotnický tým navzájem spolupracuje a podílí se tak na úspěšné rekonvalescenci nemocného. Cílem zdravotnické péče u pacientů s kolostomií je návrat zpět do plnohodnotného života s co nejmenším omezením. Edukační proces si pro přehlednost rozdělíme do několika oblastí bez ohledu na to, kdo je má v kompetenci. Získáme tak ucelený přehled na průběh a obsah edukace.
2.4.1
Péče o kolostomii
Před propuštěním z nemocnice musí pacient zvládat výměnu pomůcek sám, nebo někdo z rodiny. Pokud pacient neumí vyměnit pomůcky a nemá nikoho, kdo mu pomůže, je třeba kontaktovat agenturu domácí péče. Pacientovi vysvětlíme, jak si doma zařídit stoma koutek, kde bude mít všechny pomůcky uložené a vždy připravené. Je zde vhodné mít zrcadlo ve výši stomie – pro kontrolu správné aplikace pomůcky. Nejvhodnější místo je koupelna, kde může pacient provést hygienu po výměně pomůcek. Doporučíme vhodné oblečení, které diskrétně skryje stomii, zároveň jí nebude dráždit. Není vhodné používat opasek (nahradit kšandami) a oblečení s gumou v pase. Existuje také speciální spodní prádlo, plavky, které lze koupit ve zdravotnických potřebách. Pacient musí být poučen o komplikacích, aby případně včas navštívil lékaře. Pacient dostává po propuštění domů sadu více typů pomůcek na vyzkoušení, teprve poté se předepíše větší množství. Pacient má tak možnost vyzkoušet několik typů a zhodnotit, které pomůcky mu budou nejlépe vyhovovat. Při návštěvách stoma poradny je informován o všech novinkách, které jsou dostupné na trhu. Je také vybaven příruční taštičkou, kterou nosí u sebe, pro případ výměny pomůcky mimo domov. Pokud pojede na dovolenou, musí si vždy brát dostatečné množství pomůcek s sebou.
2.4.2
Strava pacienta s kolostomií
Strava musí být vyvážená s dostatečným množstvím bílkovin, tuků, cukrů, vody, minerálů a vitamínů. Porce by měly být menší, ale častěji. Nejprve si musí pacient vyzkoušet, které potraviny mu dělají dobře a které nikoliv. Dle toho si pak upravuje individuální jídelníček. Vláknina se po operaci střev obecně nedoručuje, proto je vhodné vyloučit čerstvou zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky. Zeleninu je vhodné upravovat dušením, z ovoce např. přesnídávky, ředěné ovocné šťávy. Slupky z ovoce a zeleniny je vhodné oloupat. Je třeba se vyhnout nadýmavým potravinám (luštěniny, vejce, některá zelenina, šumivé nápoje, atd.). Doporučuje se lehce stravitelné maso (světlé maso, ryby), mléčné výrobky, rostlinné tuky. Také platí pravidlo, že čím níže na tlustém střevě je stomie založena (např. sigmoideostomie), tím menší bude ve stravě omezení a stolice bude více zahuštěná. Nemocní mají také strach ze zápachu. Některé potraviny mohou zápach zvýšit – např. cibule, česnek, zelí. Pokud je sáček dobře nasazen, není třeba se zápachu bát. Nemocný má také k dispozici pohlcovač zápachu, který může kdykoliv použít. Nemocný nesmí zapomínat na dostatečný pitný režim a hlídat si váhu.
2.4.3
Fyzická aktivita
Fyzickou aktivitu je nutno konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se zvedání těžkých břemen (riziko kýly). Je vhodné zařadit cviky na posilování břišní stěny – fyzioterapeut s pacientem provede nácvik správného provedení těchto cviků. Po zhojení operační rány a rekonvalescenci je možné rekreačně sportovat, jako byl pacient zvyklý před operací (např. jízda na kole, plavání, turistika). Všem pacientům se doporučuje dostatek pohybu (prevence nadváhy), např. formou rychlejší chůze, pravidelných procházek, které může zvládnout každý.
2.4.4
Pomoc a služby pro stomiky
Odborná pomoc, která se nabízí stomikům je především stoma poradna, služby psychologa, psychoterapeuta, sexuologa. Pokud nemocný nezvládá péči sám, může mu pomoci agentura domácí péče. Existují však také kluby stomiků, kde se mohou pravidelně scházet, vyměňovat si zkušenosti, navštěvovat přednášky. Časopis Radim se specializuje na život se stomií a přináší mnoho užitečných rad, doporučení a tipů pro pacienty. Své internetové stránky má klub stomiků, ale i firmy, které vyrábějí pomůcky pro stomiky. Zde můžeme najít mnoho zajímavých doporučení. Pacienti si zde mohou prostřednictvím diskusního fóra vyměňovat zkušenosti. [1,4]
Příklad
Podívejte se v následujícím odkazu na časopis Radim.
Stomici mají své kluby, podívejte se na jejich přehled v ČR v následujícím odkazu. Je v blízkosti vašeho bydliště nějaký a kde?
Pacientovi po zavedení kolostomie nedoporučujeme:
Po operaci tlustého střeva nedoporučujeme jíst:
Časopis pro stomiky se jmenuje:
Stoma pomůcky se nevyzvedávají: