1.4
Účinky elektrického proudu, výkon, příkon
Při protékání elektrického proudu spotřebičem se elektrická energie přeměňuje v jinou energii (např. tepelnou, světelnou, mechanickou apod.). Elektrický proud tedy koná elektrickou práci (W), která se udává ve watthodinách (Wh) a je definována podle vzorce (4):
,
kde W je elektrická práce, U je elektrické napětí a Q je elektrický náboj.
Dosazením vzorce (1) dostaneme vzorec (5):
,
kde I je elektrický proud a t je čas.
Poznámka
Elektrická práce, udávaná zpravidla v jednotce J (joule), je dle vztahu (5) součinem elektrického napětí (ve voltech), elektrického proudu (v ampérech) a času v sekundách. Jako jednotku elektrické práce tedy můžeme uvádět rovněž VAs (voltampérsekunda) nebo Ws (wattsekunda).
Příklad
Vypočítejte spotřebu elektrického spotřebiče připojeného na napětí 220 V s odběrem 10 A, který byl v provozu po dobu 5 hodin.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Elektrický příkon (P) je elektrickým výkonem proudu, který obvod či spotřebič potřebuje ke své činnosti, tedy práce vykonaná za jednotku času. Udává se v jednotkách wattů (W) a lze ho spočítat pomocí vzorce (6):
,
kde P je elektrický příkon, W je elektrická práce, t je čas, U je elektrické napětí a I je elektrický proud.
S rostoucím výkonem se zvyšuje také množství elektrické energie, které se přeměňuje na teplo. Je důležité zabezpečit dostatečné chlazení elektrických komponent. K odvádění tepla slouží zejména chladiče s hliníkovými žebry. Ty mají velkou plochu a tím usnadňují předávání tepla do okolí.
Při protékání střídavého proudu kondenzátorem se fázově zpožďuje napěťová složka oproti proudové o hodnotu
. Při protékání střídavého proudu cívkou se fázově zpožďuje proudová složka oproti napěťové o hodnotu
. Při analýze elektrických obvodů se střídavým proudem se využívá fázorový diagram, do kterého se daná zpoždění zakreslují, viz obr. 13.
Obr. 13. Příklad aplikace fázorového diagramu na zadaný obvod. V kondenzátoru je díky sériovému zapojení napětí stejné a proud předbíhá napětí o úhel 90° (
).
Výkon střídavého proudu je díky fázovému posuvu mezi napětím a proudem menší než výkon stejnosměrného proudu stejného napětí a intenzity. Výkon vypočtený vzorcem (6) je tedy zdánlivý (7) s jednotkou voltampér (VA):
,
kde
je zdánlivý výkon, U je napětí, a I je proud.
S rostoucí velikostí fázového posuvu se snižuje skutečný výkon střídavého proudu. Zdánlivý výkon se proto násobí činitelem závislým na velikosti fázového posuvu – účiníkem. Udává účinnost přenosu elektrické energie. Jedná se o činný výkon (8) s jednotkou watt (W):
,
kde
je fázový posuv.
Určitá část výkonu se využívá k tvorbě elektrické energie v kondenzátorech a magnetické energie v cívkách. Tato část výkonu se nazývá jalový výkon (9) s jednotkou voltampér reaktanční (var):
Spojení všech druhů výkonů pro střídavý proud udává vztah (10):