3.4
Hluk
Definice
Zvuk je mechanické vlnění schopné vyvolat sluchový vjem.
Z fyzikálního hlediska se jako zvuk označují střídavě zhuštěné a zředěné longitudinální akustické vlny procházející pružným prostředím (nejčastěji vzduchem), které vznikají chvěním materiálu jako zdroje.
Zajímavost
Zvuk jako fyzikální veličina je charakterizován akustickým tlakem (Pascal (Pa) Nˑmˉ²) a frekvencí neboli kmitočtem (Hertz (Hz) sˉ¹). Pro běžné počítání hlasitosti či hladiny intenzity zvuku se používá tzv. veličina L (decibel (dB)), což je fyzikálně bezrozměrná míra daná logaritmickým poměrem veličiny měřené a referenční. Tato veličina však ne vždy znamená hodnotu hluku, jinými slovy je to taková hodnota akustického tlaku při frekvenci 1 Hz, která u mladého, zdravého lidského ucha vyvolá prahový sluchový vjem. Oblast slyšitelnosti zvuku s přibývajícím věkem klesá.
Poznámka
Člověk je schopen vnímat zvuky o frekvenci 16 Hz až 20 000 Hz. Frekvence nižší se označují jako infrazvuk, vyšší jako ultrazvuk.
Z hlediska biologických účinků je zvuk s intenzitou nad 30 dB nebezpečný pro nervový systém a lidskou psychiku, zvuk nad 60–65 dB působí rušivě na vegetativní nervový systém, intenzita nad 90 dB poškozuje sluchový aparát a při hodnotách nad 100 dB dochází k poškození buněk a tkání.
Hluk je jeden z hlavních rušivých elementů každodenních činností. S rozvojem industrializace, houstnutím dopravy, rychlostí zástavby a rozvojem průmyslu hluku přibývá. Hluk je pro lidské ucho a celý organismus významným alarmujícím podnětem, neexistuje žádná fyziologická funkce organismu schopná tento podnět ignorovat.
Definice
Hluk je každý zvuk, který má rušivý či obtěžující charakter a může způsobit poškození sluchu.
Z hlediska spektra lze hluk rozdělit na:
- širokopásmový hluk,
- úzkopásmový hluk (tónový hluk).
Širokopásmový hluk má hlavní účinky na oběhovou soustavu a působí přes podkoží. Úzkopásmový hluk působí na sluchový aparát pronikavěji a subjektivně více ruší než širokopásmový hluk. Podobný účinek má i zvuk o frekvenci nad 2 000 Hz (vysokofrekvenční hluk), který je velmi agresivní.
Vnímání hluku je velmi individuální, každý reaguje odlišně na různou intenzitu zvuku, který může působit pozitivně vzrušivě i negativně rušivě. Rozlišujeme dobrovolnou či chtěnou expozici, kdy se člověk schválně vystavuje určitému zvuku, např. navštíví koncert vážné hudby, jde do kina na film či zpívá v pěveckém sboru. Naopak nedobrovolné vystavení se hluku se děje v blízkosti rušných dopravních komunikací, v blízkosti letišť při startování či přistávání letadel, nebo pokud v sousedství štěká pes či brečí malé dítě. Na nucenou expozici hluku reaguje člověk podrážděně až agresivně, je rozmrzelý, psychické rozpoložení však závisí na osobnostních rysech jedince. Lidský hlas je do určité míry také rušivý element, vyšší intenzita hlasu (řev) ruší podstatně více než šum či hudba.
Video 2. Hluk při startování letadla
Video 3. Hluk při zpěvu ptactva
Hluk je ze 40 % produkován pracovním prostředím a z 60 % mimopracovním prostředím. Mezi zdroje hluku patří:
- mimopracovní hluk:
- pracovní hluk (hluk ve výrobě).
Zdroje mimopracovního hluku jsou např. dopravní hluk (reprezentuje až 75–85 % mimopracovního hluku) – automobilová, kolejová či letecká doprava, která dosahuje asi 70–85 dB. Dalším příkladem je hluk ve stavbách – výtahy, kotelny, trafostanice, vytápění, klimatizace. Nesmíme zapomenout na sousedský hluk neboli hluk související s bydlením, který je způsoben hlasitými projevy obyvatel, zvukovými zařízeními s reproduktory, provozem koupelen či WC a nakládáním s odpady, chladničkami, digestořemi či vysavači. Posledním příkladem mimopracovního hluku je hluk, který souvisí s trávením volného času (volnočasové aktivity), jako jsou sportovní události či kulturní a společenské akce (divadla, kina, koncertní sály, lidové zábavy, poutě aj.).
Jako pracovní hluk se označují zvuky, které souvisí přímo s výrobou či ostatními pracovními činnostmi a prostředím na pracovišti, nejvíce se hovoří o mechanizovaném nářadí (motorové pily, pneumatická kladiva), důlních strojích, v hutnictví a obecně strojírenském (obráběcí stroje) a textilním průmyslu (tkalcovské stavy). Velké množství hluku musí tolerovat i pracovník v zemědělství, lesnictví či stavebnictví.
Souhrn
Shrňme si níže účinky hluku na lidský organismus:
- Sluch – akustické trauma (poškození Cortiho orgánu), chronické akustické trauma (postihuje zevní, střední i vnitřní ucho), ztráta sluchové ostrosti, presbyakusie
- Vegetativní nervový systém – působí sympatomimeticky
- Oběhový systém – zvýšení krevního tlaku, zúžení cév, zesílení a zrychlení srdeční činnosti, rozšíření průdušek, vyšší prokrvení kůže
- Psychika – úlek a stresová reakce (poplachová emocionální reakce) při náhlých hlucích
- Metabolismus – vzestup krevního cukru, změny hladiny inzulinu, lipoproteinů, mastných kyselin a elektrolytů (sodík (Na), draslík (K), vápník (Ca), hořčík (Mg))
- Žlázy s vnitřní sekrecí – vyšší sekrece adrenalinu z nadledvin
- Spánek – při hladině 65 dB se probudí 10 % osob, při 87 dB již každý; příznivý vliv na usínání mají určité šumy (zvuk moře, tekoucí voda, meditační hudba)
- Zrak – omezení pozornosti týkající se podnětů na periferii zorného pole
- Motorika – úlekové reakce při vyšší intenzitě hluku, narušení koordinace
- Výkonnost – pozitivní vliv na monotónní činnosti, negativní u složitějších či manuálních úkonů
K hodnocení škodlivosti hluku se používají audiometry.
Poznámka
Mezi základní preventivní a ochranná opatření proti škodlivému působení hluku patří:
- odstranění zdroje hluku v ideálním případě,
- odstínění či uzavření zdroje hluku vhodným krytem (např. obezdění),
- oddělení exponovaného pracovníka od zdroje hluku (vytvořením velínu),
- omezení délky expozice hluku na co nejnižší nutnou dobu (klidové přestávky v nehlučném prostředí),
- používání OOPP, které jsou schopné odhlučnit pracovníka (sluchátkové chrániče, protihlukové kukly, rezonanční chrániče aj.).
Zvuk je vlnění:
Jako infrazvuk se označuje zvuk:
Hluk z pracovního prostředí zaujímá:
Hluk z mimopracovního prostředí zaujímá:
K hodnocení škodlivosti hluku se používají:
Decibel je jednotka označující:
Člověk je schopen vnímat zvuky o frekvenci:
Pro lidský organismus je nebezpečný zvuk s intenzitou: