8.3
Zlomenina dlouhých kostí
Ke zlomení dlouhé kosti dojde, je-li na kost vyvinut příliš velký tlak, který již kost neumí absorbovat. Mechanismem zlomenin je úder, pád či jiná síla. Rozlišujeme zlomeniny otevřené nebo zavřené, rozdílem je, zda je či není porušen kožní kryt, tedy zda došlo k protržení kůže kostí. Poraněná část těla bolí, má omezenou hybnost, často doje i ke změně tvaru končetiny, v místě zlomeniny vzniká modřina.
První pomoc je poskytována znehybněním končetiny. Jedná-li se o poranění horní končetiny, ruka se zavěsí do šátkového závěsu, aby nedošlo k dalšímu poškození okolních měkkých tkání nad zlomenou kostí. K závěsu se používá trojcípý zdravotnický šátek, na konci směrem k lokti se opatří uzlem, aby šátek nesklouzl z končetiny dolů. Zavěšená končetina by měla v lokti svírat pravý úhel. Pro další zabránění manipulace s postiženou končetinou se může naložit obvaz kolem hrudníku, tak se končetina více zafixuje. Pro lepší fixaci používanou zdravotníky je tzv. Kramerova dlaha, což je vlastně drátěný žebřík omotaný dostatečnou vrstvou obvazového materiálu, aby při naložení nedocházelo k otlakům. Tento žebřík je možno podle končetiny vytvarovat tak, aby kopíroval její tvar. Tato dlaha je poté připevněna ke končetině elastickým obinadlem.
Při poranění horní končetiny se využívá:
Horní končetina v šátkovém závěsu by měla v lokti svírat:
První pomoc u poranění dolní končetiny je velmi obdobná, při znehybnění však dojde často i ke omezení pohybu až k imobilizaci pacienta. Důležité je dodržet, aby při znehybnění byla dlaha naložena i přes kloubní spojení nad i pod zlomeninou. Jako improvizovaná dlaha může posloužit násada od koštěte, klacek, deka smotaná do bandalíru či přiložení zdravé končetiny k poraněné.
Nepříjemností je tříštivá zlomenina, zlomenina s posunutím úlomků či rotační zlomenina, kdy je kost zrotována kolem své osy. V těchto případech může dojít k poranění měkkých tkání včetně nervů a cév, a tak ke vzniku život ohrožujícího krvácení. Základem první pomoci v těchto případech je znehybnění končetiny a co nejrychlejší transport do zdravotnického zařízení. V případě otevřené zlomeniny je část kosti viditelná na povrch rány. I v těchto případech nastává velké riziko poranění nervů a cév. Kromě toho je stejně jako každá rána náchylná pro vstup infekce, v tomto případě se choroboplodné zárodky mohou šířit podél kosti hluboko do těla. První pomoc v případě otevřené zlomeniny se řídí podle jednoho pravidla: nikdy s takto poraněnou končetinou nehýbat, neměnit její tvar a nepokoušet se končetinu narovnat do obvyklého postavení. Končetinu je potřeba znehybnit ve tvaru, ve kterém byla nalezena. Ránu včetně kosti zakryjeme sterilním materiálem, kost se nesnažíme zasunout zpět do rány.
Pro první pomoc při zlomenině dolní končetiny platí:
Pro otevřenou zlomeninu neplatí:
Jako dlaha při zlomenině se může použít:
+

Obr. 15. Improvizovaný šátkový závěs při zlomenině pažní kosti