Obrábění pilníkem je tisíce let starý způsob výroby precizních obrobků. Ani bez většího tréninku není problém s pilníkem zpracovávat přesnosti jedné desetiny milimetru. Hodinář ve starověku dokázal zhotovit astroláb jenom pomocí pilníků a ruční pily z litého bronzu. I když se většina výrobků na dílně vyrábí strojně, je pilník stále potřeba v kusové výrobě a pro precizní spoje je někdy i lepší cestou.
+

Úhly na pilníku
Pilníky mají na sobě dva směry seků, které svírají oba jiný úhel s osou pilníku. Když budete chtít při pilování ubírat největší množství materiálu, pilujte pod jedním z těchto úhlů, označených na obrázku písmeny gama a epsilon.
+

Schéma pilníku
Na obrázku vidíte teoretický tvar zubů na pilníku a vyznačený směr pilování. Vidíme tedy, že pilník ubírá materiál jen směrem dopředu. Při pohybu zpět pilník odlehčíme.
Při pilování pohybujeme celým tělem. Pokud pilujeme jenom rukama, rychle se unavíme. Do obrábění je potřeba vložit velkou energii, pak práce rychle postupuje. Pilník držíme jako na následujícím obrázku.
+

Držení pilníku
Stejně důležité jako držení oběma rukama je také správné postavení nohou.
+

Správný postoj při držení pilníku
Souhrn
Pilování se stejně jako všechny druhy obrábění vyznačuje různou rychlostí úbytku materiálu. Pro rychlou práci je třeba rychle odebrat asi 90 % materiálu tzv. hrubováním. Při hrubování uberete hrubým pilníkem a velkou energií velký objem materiálu, který jste si přidali při rozměřování. Zde se pilník drží šikmo a oběma rukama. Následně zpomalíte a budete pravidelně a často kontrolovat rozměr obráběné plochy. Tento postup se nazývá dokončovací práce nebo jemné pilování. Vezmete si jemnější pilník a budete na něj méně tlačit. Když je obrobek hotový a aplikace to vyžaduje, můžete jemně opilovat hrany pod úhlem 45°, aby se o váš výrobek nikdo nepořezal, tento úkon se nazývá odjehlení. Pro nejčistší a nejpreciznější povrch proveďte tzv. hlazení, kdy pilníkem přejíždíte po povrchu obrobku kolmo na hlavní osu pilníku, jak je vidět ve videu v kapitole 2.2 a 12.2. Pro velmi jemné hlazení můžete pilovací plochu pilníku ještě pokreslit křídou na tabule.
Pilník musí být na práci suchý, nesmí být mastný. Pokud pilujete po řezání pilkou, která je mastná od oleje, omyjte obrobek technickým benzínem nebo alespoň otřete hadříkem.