4.5
Odporový dělič napětí
Pojmem odporový dělič napětí rozumíme v elektrotechnice jednoduchý obvod se dvěma rezistory. K základnímu popis tohoto obvodu využijeme následující obrázek.
+
28. Odporový dělič – popis
Obr. 28. Odporový dělič – popis
Odporový dělič z obvodového pohledu definujeme jako dvojbran. Vstupní brána (svorky A, B) je definována jako vstup odporového děliče a přivádíme mezi tyto svorky napětí U1. Výstupní brána (svorky C, D) je definována jako výstup odporového děliče a odebíráme z těchto svorek napětí U2.
Definice
Odporový dělič napětí je obvod, který slouží k definovanému zmenšení napětí v obvodu. Obvykle je tedy tento typ obvodu navržen tak, aby U2< U1. Základní (nejjednodušší) realizace děliče využívá dva rezistory. Obvody děličů, které vytváří více výstupních napětí, obsahují rezistory více než dva.
Poznámka
Odporové děliče napětí s více jak dvěma rezistory využíváme například v měřící technice (vstupní obvody voltmetrů, které definují jejich základní napěťové měřící rozsahy) a mikroprocesorové technice (A/D převodníky).
Obvody děličů napětí rozdělujeme do dvou skupin. První skupinou jsou odporové děliče nezatížené a druhou skupinou odporové děliče zatížené.
+
29. Nezatížený a zatížený dělič napětí
Obr. 29. Nezatížený a zatížený dělič napětí
U děliče nezatíženého není na výstupních svorkách C, D (výstupní brána) připojen rezistor RZ. Výstupní proud I2 je roven nule. Odpor RZ popisujeme jako zatěžovací odpor děliče (jednoduše zátež). V tomto případě můžeme jeho hodnotu definovat jako nekonečně velkou (RZ=∞). V případě zatíženého děliče je hodnota RZ libovolná. (mimo dvou hodnot: RZ=∞ a RZ=0 Ω).
Poznámka
V reálných obvodových aplikacích jsou děliče napětí vždy zatížené na výstupní bráně nějakým odporem RZ. Pokud hodnota zátěže Rz dosahuje velkých hodnot (jednotky, desítky, stovky MΩ) a rezistory děliče jsou hodnotově mnohem menší než Rz, můžeme považovat dělič napětí za nezatížený
V elektrotechnice v aplikacích odporových děličů napětí realizujeme dva základní postupy:
  • Výpočty obvodů s odporovými děliči
  • Návrh obvodů s odporovými děliči
4.5.1
Výpočet obvodu s odporovým děličem nezatíženým
V tomto případě většinou známe U1, R1, R2. Našim úkolem je vypočítat I1, UR1 a nejdůležitější obvodovou veličinou je hodnota výstupního napětí děliče U2.
+
30. Nezatížený dělič – výpočet
Obr. 30. Nezatížený dělič – výpočet
Výstupní napětí U2 v děliči vytváří odpor R2 svým úbytkem napětí (U2 = UR2).
V obvodu platí následující vztahy:
I1=U1R1+R2
U2 = UR2 = I1· R2
Po dosazení z výše uvedeného vzorce pro I1:
U2=U1R1+R2·R2=U1 · R2R1+R2
Výsledný vztah:
U2=U1· R2R1+R2
Obečně (slovně) můžeme definovat výstupní napětí děliče takto:
Definice
Výstupní napětí nezatíženého děliče se rovná velikosti vstupního napětí krát hodnota odporu, na kterém výstupní napětí odebíráme, lomeno (děleno) součtem obou hodnot rezistorů děliče.
Příklad
Vypočítejte výstupní napětí U2 odporového děliče je-li dáno: U1=10V, R1=1kΩ, R2=3 kΩ.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
U2=U1 · R2R1+R2=10V·3k1k+3k=10V· 3k4k=7,5V
Výstupní napětí děliče má hodnotu 7,5 V (čti: voltů).
4.5.2
Výpočet obvodu s odporovým děličem zatíženým
Výpočet zatíženého děliče je velmi podobný děliči nezatíženému. Připojením zátěže Rz na výstupní svorky se tento rezistor připojí paralelně k odporu R2. Ve vzorci pro nezatížený dělič nahradíme hodnotu odporu děliče R2 hodnotou R2Z.
R2Z= R2·RZR2+RZ
Pro hodnotu výstupního napětí platí:
U2Z=U1 · R2ZR1+R2Z
V následujícím příkladu si ukážeme dvě velmi důležité věci, které v obvodech tohoto typu nastávají. První je o vlastnostech děliče, který má oba rezistory stejné velikosti, ta druhá je o tom, co se stane při připojení nebo odpojení zátěže v děliči napětí.
Příklad
Vypočítejte výstupní napětí nezatíženého děliče, je-li dáno: U1=12V, R1=1kΩ, R2=1kΩ. Jak se změní výstupní napětí U2 po připojení zátěže RZ=1kΩ.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Napětí nezatíženého děliče:
U2=U1 · R2R1+R2=12V·1k1k+3k=12V· 1k2k=6V
Výstupní napětí děliče po připojení zátěže Rz:
R2Z= R2·RZR2+RZ=1k·1k1k+1k=1k2k=500
U2Z=U1 · R2ZR1+R2Z=12V·5001k+500=12V·5001500=4V
Poznámka
Z řešení příkladu výplývají následující důležité skutečnosti:
  • Dělič, který má rezistory stejné velikosti (R1=R2), má výstupní napětí o velikosti polovině vstupního napětí.
  • Pokud zatížíme nezatížený dělič napětí, dojde k poklesu výstupního napětí. (souvislost s popisem obvodů pomocí Theveninovy věty → každý obvod má nějaký vnitřní odpor!!!)
  • Po odpojení zátěže Rz od obvodu děliče dojde ke zvýšení výstupního napětí
4.5.3
Návrh obvodu – dělič nezatížený
Jak bylo definováno v úvodu kapitoly, odporový dělič napětí je z pohledu výstupních svorek novým zdrojem napětí v obvodu. Při navrhování obvodů typu dělič napětí mějte vždy na paměti, že jsou to dva rezistory, kterými protéká proud. Procházející proud vytváří na rezistoru úbytek napětí (Ohmův zákon) a rezistor se začne zahřívat. Vzniká výkonová ztráta, s kterou musíme už od počátku návrhu počítat.
V tomto případě řešíme obvodovou situaci, kdy potřebujeme z daného napětí vytvořit napětí potřebné (požadované). Parametry, které máme stanovit (vypočítat), jsou hodnoty rezistorů R1 a R2. Pro výpočet využijeme Ohmova zákona a Kirchhoffovy zákony.
+
31. Návrh nezatíženého děliče-výpočet rezistorů
Obr. 31. Návrh nezatíženého děliče-výpočet rezistorů
V obvodě platí následující vztahy:
U1=UR1+UR2
U2=UR2
R1=UR1IR1
R2=UR2IR2=U2IR2
Ve vztazích pro výpočet rezistorů R1 a R2 není nikde definovaný proud rezistory. Jako navrhovatelé obvodu si musíme jeho velikost stanovit a až poté jsme schopni vypočítat hodnoty rezistorů R1 a R2. Protože se jedná o dělič nezatížený, v obvodě platí, že proud IR1 je stejný jako proud IR2. Pro další výpočet si tyto dva proudy označíme jako ID a tento proud budeme definovat jako příčný proud děliče.
IR1=IR2→ID
Hodnota proudu děliče ID trvale zatěžuje zdroj vstupního napětí děliče U1. Většinou se hodnota ID pohybuje v rozsahu 10µA až 10 mA.
Poznámka
Rozmezí hodnot proudu ID (10µA až 10 mA) platí pro většinou obvodů klasické elektrotechniky. Pro napětí U1 v rozmezí do 100V a proud 10 µA vychází hodnoty odporu děliče v oblasti kΩ až MΩ.
Příklad
Pomocí odporového děliče napětí vytvořte v obvodu s napájecím zdrojem Ucc=16V referenční zdroj napětí s hodnotou 1,5V. Obvod, který referenční napětí využívá má vstupní odpor 10MΩ.
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Odporový dělič je zatížený odporem 10MΩ, můžeme tedy považovat odporový dělič za nezatížený. Hodnoty odporů děliče však musí být alespoň o tři řády menší (kΩ). Proud děliče ID navrhneme na hodnotu v řádu mA. Hodnotu ID zvolíme na 5mA. Na horním odporu děliče bude zapojen resistor R1. Spodní rezistoru (úbytek na tmto rezistoru je výstupní napětí děliče) je označen R2. Napětí na R1 a R2 musí splňovat podmínku:
UCC= UR1+UR2
V obvodu jsou definována napětí Ucc=16V a UR2=1,5V. Hodnotu UR1 vypočítáme:
UR1=UCC-UR=16V-1,5V=14,5V
Pro hodnoty rezistorů můžeme psát
R1=UR1IR1=UR1ID=14,5V5 mA=2,9k
R2=UR2IR2=UR2ID=1,5V5 mA=300
Odporový dělič (zdroj referenčního napětí) je složen s rezistorů R1=2,9kΩ a R2=300Ω.
4.5.4
Návrh obvodu – dělič zatížený.
Jak bylo definováno v předchozím textu, dělič napětí je v obvodu novým zdrojem přesně definovaného napětí. Jako zdroj musí splňovat základní požadavek, který se týká velikosti napětí a hlavně stability napětí při změnách odporu spotřebiče. Při změnách odporu spotřebiče se mění hodnota výstupního proudu, který vychází z děličového obvodu. Tento výstupní proud prochází přes resistor R1 děliče a vytváří na něm úbytek napětí, o který se zmenšuje výstupní napětí celého děličového obvodu.
+
32. Zatížený dělič napětí
Obr. 32. Zatížený dělič napětí
V obvodě je realizován dělič napětí s rezistory R1, R2. Vstupní napětí U1 je zmenšeno na hodnotu U2. Na výstup děliče je připojen spotřebič (zátěž) RZ, napětí na spotřebiči odpovídá napětí na odporu R2 a má velikost U2. Hodnota výstupního proudu děliče (proudu zátěže) je I2. Při změně hodnoty odporu zátěže RZ (∆RZ) se mění hodnota výstupního proudu I2 (∆I2). Tato změna výstupního proudu vyvolá změnu výstupního napětí U2 (protože proud I2 teče přes odpor R1). Základním požadavkem je, aby se výstupní napětí děliče výrazně neměnilo. Tohoto požadavku dosáhneme vhodnou velikosti proudu děliče Id.
ID=10 až 100·I2 [A; A]
kde: ID je hodnota příčného proudu děliče, I2 je hodnota proudu zátěže (výstupní proud děliče).
Definice
Hodnota příčného proudu děliče, musí být 10x až 100x větší než je hodnota výstupního proudu děliče. Hodnotu závorky nazýváme koeficient navýšení.
Hodnotu koeficientu navýšení volíme s ohledem na celkovou koncepci daného zařízení. U přístrojů se síťovým připojení (230V/50Hz) můžeme volit hodnotyproudu ID v oblasti větších hodnot, u mobilních zařízení napájených z baterie šetříme každou miliampéru a v tomto případě volíme hodnoty proudu menší velikosti. V obou případech je potřeba si uvědomit, že u obvodů s odporovými děliči napětí je regulace napětí vždy ztrátovým procesem. Odpory se procházejícím proudem zahřívají.
Příklad
Elektrický motorek s parametry 3V/10mA má být připojen ke zdroji napětí U1=12V/Imax=1A. Navrhněte vhodný obvod pro zmenšení napětí U1 a vypočítejte hodnoty obvodových součástek (motorek s jmenovitým napětím 3V nelze zapojit přímo ke zdroji 12V→ poškození funkce motorku).
Zobrazit řešení
Skrýt řešení
Řešení
Požadované zmenšení bude realizováno pomocí děliče napětí s rezistory R1 a R2. Jmenovité parametry motorku 3V/10mA znamenají, že motorek má pracovní napětí 5V a při této velikosti pracovního napětí teče motorkem proud 10mA. Zdroj napětí U1 vytváří napětí 12V a při této velikosti napětí je třeba dodávat výstupní proud o maximální velikosti 1A.
Výpočet proudu děliče ID – volíme koeficient navýšení 10.
ID=10 × I2=10 ×10mA=100mA
R2= UR2IR2= U2ID= 3V100mA=30
R1= UR1IR1= U1-U2ID+I2= 12V-3V100mA+10mA=9V0,11A=81,82
Motorek s parametry
V těchto obvodech je velmi nutné vypočítat výkonovou ztrátu PRX, která vzniká na jednotlivých rezistorech děliče R1 a R2.
PR1=UR1·IR1=9V·0,11A=0,99W
PR2=UR2·IR2=3V·0,1A=0,3W
Navržený dělič bude sestaven z rezistoru R1 (82Ω/1W) a R2 (30Ω/0,3W).
Poznámka
Z výsledku příkladu vyplývá, že regulace napětí odporovým děličem pro změnšení napětí na požadovanou velikost se hodí u spotřebičů RZ s malým odebíraným proudem.