4.4
Důsledky přepětí
Přepětí může mít řadu nepříjemných následků. Většina přepětí bývá přechodná, ale může se jednat i o ustálené přepětí. Jak již bylo uvedeno, nejčastější příčinou provozních přepětí jsou zemní spojení. Přepětí při zemním spojení dosahuje 3 až 4,5násobek jmenovitého napětí soustavy. Při zkratu dosahuje přepětí asi dvojnásobku provozního napětí. Různé spínací pochody mohou způsobit přepětí asi o velikosti 2 – 2,5násobku jmenovitého napětí.
Přepětí může způsobit zničení kovových částí zařízení, napěťový průraz polovodičových přechodů, zničení vodivých drah plošných spojů nebo kontaktů. Rychlý nárust napětí může též způsobit zničení triaků a tyristorů. Pulzní přepětí trvající řádově nanosekundy až milisekundy patří mezi nejvýraznější a nejškodlivější projevy elektromagnetické interference a ohrožuje zvláště elektronická zařízení obsahující polovodičové součástky.
Dalším následkem přepětí může být nesprávná činnost různých zařízení, např. náhodné selhání činnosti tyristorů a triaků, částečné zničení datových souborů, chyby v programech pro zpracování dat, ale i přímo chyby v datech nebo jejich přenosu.
Přepětí působící na součástky snižuje jejich životnost a způsobuje rychlejší stárnutí zařízení. Způsobuje poškození izolace vedení, elektrických strojů či rozvodných zařízení, což může vést ke zkratům. Při častých a opakovaných přepěťových rázech se zhoršuje izolační schopnost jednotlivých částí rozvodů.
Z těchto škodlivých důsledků vyplývá nutnost chránit části ES před přepětím. K tomu se používá široká škála přepěťových ochran, kterými se budeme zabývat v dalších kapitolách. Přepěťové ochrany se často označují anglickou zkratkou SPD (Surge Protective Device). Omezí přechodné přepětí, nebo svede impulzní proudový ráz.
Definice
Přepěťová ochrana je přístroj, který má vzniklé přepětí omezit na míru bezpečnou pro chráněné zařízení.