2.3
Zkratový obvod
Jak již bylo dříve uvedeno, zkratovým obvodem rozumíme obvod mezi místem zkratu a zdrojem. Při zkratu je proud v tomto obvodu omezen pouze impedancemi (odpory) vodičů, případně transformátorů a zdrojů. Proto dochází k prudkému nárůstu proudu.
Vlivy, které jsou rozhodující pro průběh zkratového proudu:
- impedance a admitance zkratového obvodu;
- elektrický výkon, který je v okamžiku zkratu v obvodu k dispozici;
- množství energie uložené v elektrickém a magnetickém poli v okamžiku zkratu;
- poloha fázoru napětí a proudu v době zkratu;
- druh zkratu;
- vzdálenost od zdroje (elektrická vzdálenost od alternátoru, elektrárny).
Na obr. 2 je naznačená závislost velikosti zkratového proudu na vzdálenosti od zdroje, tedy i na impedanci zkratového obvodu. Nejhorší případ nastává, když dojde ke zkratu přímo u generátoru, zkratový proud je omezen pouze impedancí generátoru. S větší vzdáleností od zdroje velikost zkratového proudu klesá.
Obr. 2. Závislost zkratového proudu na vzdálenosti od zdroje
Jako elektricky blízký zkrat označujeme zkrat:
- při kterém příspěvek alespoň jednoho synchronního stroje k předpokládanému počátečnímu zkratovému proudu překračuje dvojnásobek jmenovitého proudu generátoru;
- zkrat, při kterém příspěvek asynchronních a synchronních motorů překračuje 5 % počátečního rázového zkratového proudu Ik´´ bez motorů.
Při elektricky blízkém zkratu se velikost střídavé složky zkratového proudu mění výrazněji než u zkratu elektricky vzdáleného.
Elektricky vzdálený zkrat je takový, při kterém velikost souměrné složky předpokládaného zkratového proudu zůstává konstantní.