3.1
Náhradní schéma vedení nízkého napětí
Poznámka
V této kapitole jsou využívány znalosti kreslení fázorových diagramů pro střídavé obvody a počítání s komplexními čísly. Fázory veličin proudu a napětí jsou označovány písmeny se stříškami, velikosti písmeny bez stříšek (př. fázor U^ představuje komplexní číslo, velikost U představuje reálné číslo).
V každém vodiči dochází k úbytku napětí a ztrátám výkonu. Úbytek napětí je způsoben tím, že vedení nemá dokonalou vodivost, tedy vždy má nějaký odpor RV, případně impedanci ZV. Velikost úbytku napětí je závislá na parametrech vedení (materiál, průřez, délka). V napájecí síti nn je dovolený úbytek napětí ± 10 %.
Ztráty výkonu jsou též způsobeny odporem, případně impedancí vedení.
Obvykle bývá zadáno schéma sítě s odběrovými výkony (případně proudy), jmenovité napětí a dovolený úbytek napětí. Z těchto údajů nejčastěji stanovujeme potřebný průřez vedení, maximální úbytek napětí a výkonové ztráty.
3.1.1
Stejnosměrné vedení nn
Vedení pro stejnosměrný proud lze jednoduše nahradit činným odporem vedení RV, viz obr. 9.
+
9. Náhradní schéma stejnosměrného vedení nn
Obr. 9. Náhradní schéma stejnosměrného vedení nn
RV je činný odpor vedení [Ω],
RZ je odpor zátěže [Ω],
U1 je napětí na začátku vedení [V],
U2 je napětí na konci vedení [V],
I je proud procházející vedením [A].
3.1.2
Střídavé vedení nn
Pokud vedením prochází střídavý proud, uplatňuje se nejenom jeho činný odpor, ale i indukční reaktance vedení. Vedení pro střídavý proud tedy můžeme nahradit impedancí, která má dvě složky, činný odpor Rindukční reaktanci XL. Náhradní schéma vedení střídavého proudu je na obr. 10.
Impedanci můžeme komplexně vyjádřit fázorem Z^=R+jXL [Ω].
Velikost impedance lze určit známým vztahem dle Pythagorovy věty z trojúhelníka odporů
Z=R2+XL2 [Ω].
+
10. Náhradní schéma střídavého vedení nn a trojúhelník odporů
Obr. 10. Náhradní schéma střídavého vedení nn a trojúhelník odporů
Díky základním znalostem elektrotechniky můžeme nakreslit odpovídající fázorový diagram, viz animace 1. Postup kreslení:
Protože se jedná o orientační fázorový diagram, začneme kreslit napětí na konci vedení U^2 v reálné ose. Zakreslíme proud I^ na konci vedení s fázovým posunem φ1 od napětí U^2 (vedení má vzhledem k indukční reaktanci indukční charakter, tedy proud se zpožďuje za napětím). Pak zakreslíme úbytky napětí na činném odporu vedení U^R=RI^ [V] je ve fázi s proudem I^
a úbytek napětí na indukční reaktanci U^XL=XLI^ [V] předbíhá o 90 º před proudem I^ .
Po sečtení vektorů U^2+U^R+U^XL=U^1 dostaneme napětí na začátku vedení U^1 .
Zdroj: Autor Ing. Bc. Anna Mudruňková, Tomáš Stejskal, VOV T283/01 – Fázorový diagram vedení nn, licence Creative Commons BY 3.0.
Animace 1. Fázorový diagram vedení nn
Ještě je nutno zdůraznit, že fázorové diagramy se vždy kreslí pro fázové hodnoty napětí i proudů.