Kapitola11
Proč je doping zakázán
Zákaz dopingu patří mezi základní pravidla provozování drtivé většiny sportů na naší planetě. Prostřednictvím Světového antidopingového kodexu WADA jsou pravidla čistého sportování celosvětově harmonizována a platí jak pro registrované sportovce, tak i sportovní federace a olympijské a paralympijské hnutí.
Je třeba si uvědomit, že doping je zkrátka podvod. Do boje proti dopingu se zapojily i komise sportovců Světové antidopingové agentury WADA, Mezinárodního olympijského výboru a mezinárodních federací s cílem zabránit v účasti na všech akcích těm sportovcům, kteří si nezákonně dopingem pomáhají k lepším výkonům. Zapojení komisí sportovců do boje proti dopingu jasně ukazuje, že čistí sportovci nechtějí soutěžit s těmi, kteří podádějí.
V současnosti je základní sazba trestu za doping čtyři roky a při opakujících se recidivách může být hříšník potrestán vyšším trestem, případně doživotním zákazem činnosti.
Bohužel se někdy setkáváme v médiích s nešťastnou prezentací dopingových hříšníků, jinými slovy podvodníků, protože jsou představováni a potom i veřejností chápáni jako mučedníci a oběti spiknutí dopingových komisařů a dalších funkcionářů proti nim. Pravý opak je však pravdou. Každý registrovaný sportovec sám nese odpovědnost za doping, i když může být třeba neúmyslný. Když však chceme bránit čisté sportovce, je nutné se všemi dopingovými prohřešky zabývat a také je spravedlivě vyřešit a rozhodnout o vině či nevině dotyčného sportovce nebo jeho doprovodu.
Ze závazných pravidel antidopingu uvádíme jenom nejdůležitější. Podle nich sportovec nikdy nesmí:
  • být pozitivně testován na zakázanou látku, kromě dopředu schválené terapeutické výjimky na její užití,
  • použít nebo se pokusit použít zakázanou látku,
  • odmítnout poskytnout vzorek moči nebo krve při dopingové kontrole,
  • neodeslat hlášení nebo mylně informovat o místech svého pobytu (platí pouze pro sportovce v mezinárodním nebo národním registru),
  • podvádět nebo se pokusit podvádět v průběhu dopingové kontroly,
  • mít v držení zakázanou látku nebo metodu,
  • přepravovat zakázané látky nebo napomáhat k získání zakázané látky či metody,
  • podílet se na výrobě zakázané látky nebo ji sám vyrábět,
  • vyhýbat se potrestání nebo je nerespektovat,
  • být v jakémkoli kontaktu s potrestanými osobami uvedenými na černé listině WADA („persona non grata“). Týká se doprovodu sportovců (trenérů, lékařů a dalších funkcionářů).
Dodržování výše uvedených pravidel je závazné a povinné pro všechny výkonnostní a vrcholové sportovce. Pro rekreační sportovce jsou vodítkem, jak si při sportování upevňovat zdraví bez užití zakázaných látek, které škodí zdraví a mohou vést k drogové závislosti.
Souhrn
Je potřeba bojovat za zachování integrity sportu tím, že sportovci budou soutěžit čistě a bez dopingu. Čistí sportovci si pohybovými aktivitami upevňují své zdraví a zvyšují odolnost organizmu, což má kladný přínos pro celou společnost.