5.2
Kalkulace v zahraničním cestovním ruchu
Devizové náklady vznikají v souvislosti s nákupem služeb od zahraničních obchodních partnerů (partnerská přijímající CK nebo přímí provozovatelé služeb - hotely, kempinky aj.) u pasivního cestovního ruchu a s prodejem služeb CR do zahraničí zahraničním partnerům v případě aktivního cestovního ruchu.
- Výjezdový cestovní ruch
Kalkulaci cen ve výjezdovém CR předchází nabídka zahraničních IA a výběr nejvýhodnější z hlediska kvality a druhu nabízených služeb (ubytování, animační program…), cen, platebních podmínek aj.
Ceny jsou zahraničními partnery nabízeny v cizí měně, pro předběžnou kalkulaci se používá aktuální kurz ČNB dne tvorby kalkulace + 5 až 8% na případné kurzové rozdíly.
- Příjezdový cestovní ruch
CK sestavuje kalkulaci většinou na základě konkrétní objednávky zahraniční CK, která si určí trasu, program a počet účastníků. CK nemusí počítat s rizikem neobsazení, poněvadž zahraniční partner objednává a platí konkrétní, jím objednaný počet účastníků. Pokud je výsledná cena v Kč, nemusí se kalkulovat s kurzovým rizikem, pokud bude ale zahraniční CK požadovat fakturu v cizí měně, musí tuzemská incomingová CK počítat také s kurzovým rizikem. Tuzemská CK sice nakupuje služby v tuzemsku za Kč, ale výslednou částku musí přepočítat do cizí měny, poněvadž zahraniční partner nebude platit v Kč, ale např. v USD. Zde si musí CK pokrýt možné snížení kurzu cizí měny vůči Kč, a proto musí aktuální kurz ČNB dané cizí měny snížit o kursové riziko, tj. – 5 až 8%.
Způsoby přepočtu cizí měny
CK kalkuluje zájezd stejně jako v domácím CR, navíc musí kalkulovat s devizovými náklady. V hlavičce kalkulačního listu je datum a kurz ČNB dne kalkulace. Množství procent, které si CK přidá (nebo ubere) z kurzu ČNB záleží jen na jejím rozhodnutí, není určen žádný prováděcí předpis. Pro stanovení vnitřního kurzu se používají dva způsoby:
- rovnou do hlavičky kalkulačního listu přidáme (výjezdový cestovní ruch), nebo ubereme (příjezdový cestovní ruch) od kurzu ČNB určitá procenta a s tímto výsledným kurzem pak bude CK násobit údaje v cizí měně.
- v hlavičce kalkulačního listu je opět udán kurz ČNB dne účtování a určité procento na kurzové riziko, veškeré údaje v cizí měně jsou ale násobeny pravým kurzem ČNB s tím, že na závěr jsou pak sečteny všechny položky v cizí měně a tato částka je vynásobena kurzovým rizikem, tj. 2,08
Postup kalkulace u poznávacího zahraničního zájezdu
Jedná se o zájezd v jednom konkrétním termínu, postup je stejný jako v domácím cestovním ruchu, jen bereme do úvahy některé devizové položky a musíme je některým z výše uvedených způsobů převést na domácí měnu.
Postup kalkulace u pobytového zahraničního zájezdu
Postup je opět podobný, ovšem je třeba brát do úvahy množství termínů za sebou jdoucích. Při kalkulaci vycházíme z celkových částek, které musí cestovní kancelář zaplatit za celé období svým obchodním partnerům. Např. ubytování a transfery má CK většinou se zahraničním partnerem kontrahovanou pevnou garantovanou cenu na celou sezonu s přesnými termíny pobytu. Pokud má CK nakoupených 12 turnusů, vypočte si reálnou cenu jednoho turnusu a následně tuto cenu v okrajových termínech sníží o např. 30%. V top sezoně zase minimálně 30% přičte k reálné ceně.