4.1
Členění zájezdů
4.1.1
Rozdělení zájezdů podle geografického hlediska
Zájezdy se dělí na domácí (na území ČR) a na zahraniční. Zahraniční se dále člení na zájezdy ve výjezdovém cestovním ruchu (outgoing), tj. cestovní kanceláře vezou naše občany do zahraničí a na zájezdy v příjezdovém cestovním ruchu (incoming), kdy české CK přivážejí do ČR zahraniční klienty.
4.1.2
Rozdělení zájezdů podle doby trvání
Zájezdy krátkodobé, které bývají do tří dnů, a zájezdy dlouhodobé. Mezi krátkodobé zájezdy řadíme také jednodenní výlety, na které se však nevztahuje zákon č. 159/99 Sb., tj. nejsou pojištěny proti krachu cestovní kanceláře.
4.1.3
Rozdělení zájezdů podle tematické náplně
  • Rekreační - pobytové zájezdy
Cílem je odpočinek v pěkném místě. V letním období se nabízejí zájezdy především k vodním plochám nebo do zalesněných oblastí na dobu jednoho týdne až čtrnácti dnů. V zimě zpravidla do horských oblastí, většinou v období okolo jednoho týdne.
Ubytovací a stravovací služby by měly být poskytovány ve všech kategoriích, tak jak to vyhovuje požadavkům hostů. Jedná se o nabídku od hotelů vyšších kategorií až po ubytování v kempech a chatových osadách. Pokud jde o stravování, klienti mají většinou zájem o polopenzi, v zahraničním cestovním ruchu je velmi oblíbený princip „all inclusive“ a dalo by se říct, že je i finančně výhodný, poněvadž CK nakupuje stravování „ve velkém“ a proto má určité slevy. Při ubytování v apartmánech a studiích nebo v kempech je klienty upřednostňována možnost vlastní přípravy jídla.
Pobytová místa musí nabízet maximální rozsah různých vedlejších doplňkových služeb, které hostům zpříjemňují pobyt. Jsou to např. půjčovny sportovního nářadí, fit-centra, kryté bazény, možnost výuky sportů, jízda na koni, vyhlídkové lety, půjčovny osobních automobilů, motorek, kol, lodí … Místní cestovní agentury pak nabízejí širokou škálu fakultativních výletů po okolí (v Egyptě do Káhiry, na Krétě k paláci Knossos ...).
K těmto službám se řadí také služby animátorů, kteří připravují programy pro děti i dospělé.
  • Kulturně – poznávací zájezdy
Cílem je využít dovolenou k aktivnímu poznání atraktivních míst nebo k navštívení určitých kulturních akcí. Patří sem především poznávací zájezdy, které dělíme na okružní, nebo hvězdicovité zájezdy. Hvězdicovité zájezdy mají výhodu, že se účastníci nemusí tak často stěhovat a z ubytovacího zařízení uskutečňují výlety do okolí. Do bližšího okolí jsou organizovány hlavně autokarové zájezdy, do vzdálenějších je vhodné kombinovat leteckou dopravu s autokarem.
Vzhledem k zaměření tohoto typu zájezdů je při nich nejdůležitější dobrá práce průvodce (vedoucího zájezdu) doprovázejícího skupinu po celé trase i místních průvodců (kteří jsou v asijských zemích nevyhnutelní).
Ubytovací a stravovací služby je možno nabízet od luxusních tříd až po třídy střední a nižší. Především záleží na tom, na jakou klientelu je daná CK zaměřena, ale většinou u poznávacích zájezdů nebývají drahé luxusní hotely, poněvadž místo přenocování není nejdůležitějším faktorem daného produktu. Stravování je pak obvykle alespoň formou polopenze, aby účastníci těchto zájezdů měli možnost poznat stravovací zvyklosti dané země. Další důvod pro nabídku polopenze je ten, že účastníci bývají většinou ubytování v hotelech, kde není možnost vlastní přípravy stravy a také by na to neměli čas, program musí být bohatý.
U kulturně – poznávacích zájezdů je nutno volit trasu tak, aby zájezd probíhal plynule, poznatky byly různorodé (město, zámek, přírodní objekt, obrazová galerie, exkurze v atraktivním podniku, skanzen…) a během dne i celého zájezdu se vhodně střídaly. Na prohlídky objektů musí mít účastníci dostatek času, během zájezdu však chtějí poznat vše podstatné v navštívené oblasti.
Kulturně – poznávací zájezdy mohou být vhodně doplněny návštěvou kulturních akcí s programem typickým pro danou oblast (balet, vystoupení folklorních skupin, vinný sklep…).
Při organizování těchto akcí nesmíme zapomínat na jedinečné zážitky, které mohou mít účastníci např. při nočním okruhu městem, při projížďce na lodi, návštěvě vyhlídkového místa, posezení v typické kavárně, návštěvě botanické zahrady, nebo sledování výměny stráží u královského sídla a jiné.
  • Sportovní a turistické zájezdy
Jejich cílem je prožít aktivní dovolenou spojenou s rekreačním provozováním určitého sportu nebo turistiky. Při sportovních zájezdech je nutný specializovaný průvodce, který plní i funkci instruktora. Jedná se o různé vodácké akce, cykloturistiku, horolezecké akce a jiné. Kromě vhodně volené trasy nebo místa pobytu je obvykle nutné zabezpečit také i dopravu sportovních potřeb, jejich půjčování, případně i údržbu.
Volba trasy a náročnost celého zájezdu musí vycházet ze schopností jednotlivých účastníků, to znamená, že musí být vhodně členěna a odstupňována podle obtížnosti. Obtížnost musí být uvedena v katalogu, např. délka denních pochodů při trekingových zájezdech, obtížnost vodní hladiny při vodáckých zájezdech atd. Při tvorbě trasy nesmíme zapomenout na odpočinek a případně i kulturně-poznávací zastávky, např. na turisticko-horolezeckém zájezdu v Maroku se naplánuje také zastávka v Marakeši a jiných historických místech.
Mezi zájezdy se sportovní tematikou se řadí také zájezdy diváků na nejrůznější sportovní akce, jedná se např. o zájezdy na mistrovství světa nebo Evropy, olympijské hry. Kromě základních služeb cestovního ruchu (ubytování, stravování, doprava) musí cestovní kancelář zabezpečit také vstupenky.
  • Zájezdy na výstavy a veletrhy
Jejich cílem je dopravit odborníky a vážné zájemce o předváděné zboží nebo služby do místa konání veletrhu. Většinou se jedná o jednotlivce, ale i o kolektivy pracovníků z určitých podniků. Kromě zajištění vstupenek je většinou zájem o ubytování a stravování ve vyšších třídách. Experti na těchto akcích uzavírají často i obchodní smlouvy, a proto požadují v rámci vedlejších služeb i zabezpečení sekretářských služeb, pronájem konferenčních salónků pro užší obchodní jednání.
Výstavy jsou navštěvovány širším okruhem zájemců. Oblíbené jsou např. návštěvy květinových výstav, výstav spotřebního zboží, knih atd.
  • Zvláštní tematické zájezdy
Tyto zájezdy bývají zaměřeny na výuku cizích jazyků, zvýšení fyzické kondice a rehabilitační cvičení především pro ženy, pobyty (kurzy) s výukou tance, jízdy na koni a různých sportů. Mohou zde patřit také zájezdy s náboženskou a jinou tematikou.
Ubytování a stravování je voleno většinou ve středních třídách. Zvýšené nároky jsou kladeny na odborné vedení výuky, na program, zajištění pomůcek, vhodných prostor apod. Program by měl být náročný, ale musí být vyvážený. Aktivní činnost se musí střídat s odpočinkem a doplňkovým programem.
  • Incentivní a kongresová turistika
V současné době stále častěji využívají incentivní akce různé firmy pro své zaměstnance. Cílem je zvýšit zájem zaměstnance o firmu jiným způsobem než pouze zvyšováním platu. Jedná se buďto o akce „teambuildingu“, tj. stmelování kolektivu, nebo o typické akce incentivního cestovního ruchu, tj. zájezd jen pro nejlepší pracovníky podniku. Incentivní akce bývají určeny také např. nejlepším prodejcům nebo odběratelům.
Pro ubytovací zařízení jsou tyto akce velkým přínosem, jedná se vždy o skupinový cestovní ruch. Obsazení kapacity je vždy předem známé, akce bývají vícedenní a je možné je organizovat i v době mimo hlavní sezonu.
Kongresová turistika pak zahrnuje organizování odborných akcí a pořádání množství doprovodných programů pro vyplnění volného času účastníků.
  • Safari dovolená
Patří k luxusním formám trávení dovolené, především v národních parcích a rezervacích, např. v Keni, nebo v Jihoafrické republice. Obvyklý typ safari – Wildlife Safari – zahrnuje prohlídku divoké přírody za doprovodu průvodců. Safari pobyty zahrnují kompletní servis, to znamená dopravu, ubytování, stravování a vstupy do parků a rezervací.
Ubytování na Safari je v příjemných lodžiích, což jsou typické chatky nebo bungalovy umístěné přímo ve volné přírodě v kempech. Bungalovy jsou kompletně vybaveny, včetně sociálního zařízení a klimatizace. V kempech je absolutní čistota, klid a příjemný personál. Nachází se zde kromě bungalovů také restaurace a bary, často i bazény a jsou zde možnosti na trávení společenských večerů, např. táborové ohně a jiné.
Stravování je v kempech podáváno formou plné penze a rozsah jídel je stejný jako v hotelech. Obědy se někdy podávají na lovecký způsob – ve volné přírodě.
Průvodce - během Safari klienty doprovázejí zkušení řidiči, kteří jsou současně i průvodci. Safari probíhá přímo ve volné přírodě v terénních vozech nebo speciálně upravených mikrobusech. Opuštění vozu může být jen se souhlasem řidičů.
4.1.4
Rozdělení zájezdů podle způsobu dopravy
  • Autokarové zájezdy
Autokarové zájezdy jsou vhodné především pro poznávací zájezdy, poněvadž autokarem se dostaneme do všech míst na trase a vedoucí zájezdu (průvodce) může podávat výklad po celou dobu.
Cestovní kanceláře také nabízejí autokarovou dopravu u pobytových zájezdů, pak hovoříme o tzv. kyvadlové dopravě. Jedná se o nejlevnější způsob dopravy, ovšem hlavně na delších vzdálenostech nepohodlný.
  • Letecké zájezdy
Letecké zájezdy mají největší výhodu v rychlém překonání velké vzdálenosti. Cenově jsou tyto zájezdy nejdražší, ale časová úspora a pohodlí je pro mnohé klienty prioritou.
  • Vlakové zájezdy
Využívají se především na delší vzdálenosti, kde se vyplatí využití lůžkových a lehátkových vozů. Přeprava je sice pohodlná, ale nevýhodou je to, že většinou musí být kombinovaná s autobusovou dopravou a je poměrně drahá.
  • Lodní zájezdy
Jsou velice atraktivní, české CK je organizují ve spolupráci se zahraničními obchodními partnery (lodní společnosti nebo partnerská CK). Především prodej plaveb po Středozemním moři se zastávkami v přístavech a s nabídkou výletů po okolí je oblíben. CK nabízejí také pronájem lodě (většinou okolo deseti osob) i se základní posádkou.
  • Zájezdy s vlastními dopravními prostředky
Mnoho klientů upřednostňuje svobodnou volbu trasy a zastávek. Proto se určité cestovní kanceláře specializují na služby pro individuální motoristy a nabízejí vypracování trasy, zajištění ubytování, nabízejí služby průvodců a jiné.
4.1.5
Rozdělení zájezdů podle ročních období
Zájezdy se dělí na letní, zimní a mimosezonní. Letní sezona je především v období prázdnin, zájezdy do oblastí Jižní Evropy mohou být již od května do září. Zimní zájezdy cestovní kanceláře nabízejí hlavně do oblastí Alp a Dolomitů, jedná se především o lyžařské zájezdy. Mimosezonní zájezdy využívají velké slevy.
4.1.6
Rozdělení zájezdů podle způsobu jejich přípravy
  • Standardní (vypsané) zájezdy jsou zájezdy, které jsou předem připravené, nabízejí se v katalozích, mají přesně určenou trasu, datum, cenu a program.
  • Forfaitové (objednané) zájezdy jsou zájezdy, připravené na objednávku zákazníka, který si určuje trasu, termín i program, často si určuje i cenu.