4.2
Agresivní chování
Agresivnímu jedinci jde o vítězství v každé situaci a za každou cenu. Nebere v úvahu zájmy a potřeby druhých, bojuje jen za své vlastní a nevadí mu, že je to na úkor jiných lidí. Takový jedinec je stále připraven útočit. Nikdy nepřizná vlastní chybu, často ponižuje, vyčítá a káže.
Příklad
Jednou Markéta nabídla rozvedené kamarádce Petře hlídání její tříleté holčičky, když Petra potřebovala jít k lékaři. Markéta má stejně starého chlapečka a malé miminko, takže si řekla, že si děti spolu alespoň pohrají. Od té doby Petra zazvonila u Markétiných dveří již potřetí s různými problémy, kvůli kterým potřebuje holčičku pohlídat. Markétu to strašně rozčílilo. Velmi hlasitě Petře vysvětlí, že už toho má dost, je unavená a doma nestíhá kvůli hlídání svoje práce, hlídání ji vyčerpává a nenechá si rozbíjet vlastní rodinu. Řekne Petře, že je nezodpovědná a vyzvedává dceru pozdě. Když si pořídila dítě, tak ať se o něj stará, a jestli chce někoho na hlídání, aby mohla lítat bůhví kde, tak ať si to zaplatí. Markéta jí už pomohla dost a nenechá se takhle dál využívat.
Agresivní postoj: Markéta přece není hlídací agentura, Petra jako matka nestojí za nic, když dítě stále někam strká.
4.2.1
Pasivní agrese
Pasivně agresivní jedinci se v životě snaží vyhnout přímému projevu emocí, zvláště ve vypjatých situacích. Jakékoliv projevy hněvu a přímá konfrontace jsou pro ně nepřijatelné. Pro okolí je tedy těžké rozpoznat, s čím je takový jedinec vlastně nespokojený. Tuto nespokojenost v sobě jedinec dusí a obvykle vrací úder a projevuje svou nespokojenost až při další příležitosti.
Úzkostní lidé většinou střídají pasivní a agresivní chování. Agresivní si dovolí být především k nejbližším osobám, často ke svým partnerům a dětem. Naopak k cizím lidem a především k autoritám se chovají pasivně.