3.5
Metody plánování a řízení zásob
Metody, které se aplikují při plánování a řízení zásob, můžeme rozdělit do dvou velkých skupin:
  • Metody založené na normativních podkladech - používají se pro výpočet plánované budoucí spotřeby materiálů, které vykazují proměnlivou proporcionální závislost objemu spotřeby na objemu výkonů. Jsou nazývány metodami přímého propočtu. Jedná se o pracné metody, které však mohou přinést relativně přesné výsledky. Předpokladem jejich použití je lineární přímá nebo nepřímá závislost mezi objemem produkce a rozsahem spotřeby a dostupnost podkladů s údaji o sortimentu a objemech produkce podle podrobnějšího členění. Patří sem:
    • přímý propočet pomocí individuálních a souhrnných norem spotřeby materiálu,
    • přímý propočet pomocí ukazatelů měrné spotřeby.
  • Metody založené na statistických podkladech - jejich základním podkladem jsou statistické údaje o minulé spotřebě a jsou vhodné pro výpočet plánované spotřeby, která nevykazuje proporcionálně proměnlivou závislost na objemu výkonů anebo v případech, kdy nejsou k dispozici normy spotřeby materiálu, popř. tehdy, když neznáme objem plánovaných výkonů.
V oblasti plánování a řízení zásob se používají i další metody, které by bylo možno dále členit do dalších skupin a podskupin, a které jsou svým použitím specifické pro jednotlivé oblasti.
Díky prudkému vývoji výpočetní techniky se začaly používat i následující metody. Tak např. při plánování spotřeby se často používá ABC - analýza, jsou známy metody Zero Inventory (Nulové zásoby), SIC (Statistické řízení zásob), MRP (Plánování výrobních zdrojů a Plánování potřeby materiálu), TOC (Theory of Constraints - Teorie úzkých míst), filosofie JIT (Just-in time - Právě včas) apod. Mnohé z těchto metod byly aplikovány v 70. a 80. letech a ukázalo se, že jimi je možno dosáhnout podstatných zlepšení nejen v řízení zásob, metodice plánování ale v celém logistickém řetězci.
Souhrn
Zásobování sehrává strategickou roli v rámci podnikové logistiky, a proto má zásadní význam. Zásoby se v rámci logistického řetězce udržují jako nárazník mezi jeho jednotlivými kritickými místy. Ve většině podniků dochází k pravidelnému snižování zásob. Velká míra nejistoty spojená s celkovou dobou doplnění zásob způsobuje, že se manažeři zaměřují spíš na to, kdy je potřeba objednávat, než kolik je potřeba objednávat. Objednávané množství je důležité do té míry, jak ovlivňuje počet objednávek a počet situací, kdy je podnik vystaven potenciálnímu vyčerpání zásob na konci každého cyklu objednávky. Kvalitnějším řízením zásob v podniku lze docílit zlepšení cash-flow podniku i návratnosti investic.
Průměrná fyzická zásoba je součtem:
Mezi faktory ovlivňující řízení zásob nepatří:
Rozpojovací zásobou není
Průměrná fyzická zásoba je součtem:
Mezi faktory ovlivňující řízení zásob nepatří:
Ukazatel vázanosti zásob na jednu korunu produkce se vypočte jako:
Materiálové zásoby pořizuje podnik pro:
Ukazateli rychlosti obratu zásob jsou:
Doba obratu zásob se vyjadřuje: